افتادگی واژن و روش های درمان آن

رفع شلی واژن

شلی واژن و یا افتادگی دیواره های آن در بسیاری از خانم ها اتفاق می افتد و مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد می کند.در این بخش به طور کامل در مورد این مشکل توضیح می دهیم.

            فهرست

  1. افتادگی واژن چیست؟
  2. رفع شلی و تنگ کردن واژن با جراحی
  3. درمان شلی واژن و تنگ کردن آن با دستگاه هیگز
  4. درمان شلی و تنگ کردن واژن با لیزر مونالیزا
  5. پیشگیری از شلی واژن
  6. سوالات رایج

افتادگی واژن چیست؟

افتادگی و شلی دیواره های واژن سبب مشکلاتی مثل احساس وجود توده در واژن، احساس سنگینی در واژن، ریزش بی اختیار ادرار حین عطسه و سرفه و یا قبل از رسیدن به دستشویی یا هنگام شنیدن صدای آب، تکرر ادرار، احساس عدم تخلیه کامل ادرار،ناراحتی در نزدیکی و احساس باز بودن واژن حین نزدیکی و عدم رضایت از رابطه جنسی و همینطور خروج هوا از واژن در وضعیت های مختلفی مانند نشستن و برخاستن  یا نزدیکی می شود که تمام این موارد بسیار آزاردهنده است.

شلی و افتادگی واژن

این مشکل در واقع در اثر شل شدن دیوارهای واژن و کاهش سفتی عضلات لگن ایجاد می شود و علت آن میتواند ژنتیک یا افزایش سن ، بارداری و زایمان چه به صورت زایمان طبیعی چه زایمان سزارین،چاقی شدید، یبوست طولانی یا ورزش های سنگین بدنسازی با فشار بر عضلات کف لگن باشد. با افزایش سن تولید کلاژن در بافتهای بدن و واژن کاهش می یابد و فرم کلاژن ها هم تغییر می کند و حالت طبیعی خود رو از دست میدهند

این تغییرات از سن ۳۰ یا ۳۵ سالگی شروع شده و به تدریج تشدید می شود. هرچه تعداد بارداری و زایمان بیشتر باشد،رابطه ی جنسی طولانی تر باشد ، شدت یبوست یا اضافه وزن و ورزشهای سنگین بدنسازی و وزنه برداری بیشتر باشد، میزان شلی و افتادگی بیشتر و علایم شدیدتر خواهد بود. تاثیر شلی واژن بر روی روابط زناشویی کاملاً انکارناپذیر است و برای رفع شلی واژن از روش های مختلف تنگ کردن واژن استفاده می شود.

رفع شلی و تنگ کردن واژن با جراحی

برای موارد درمان افتادگی و شلی شدید و درجه ی چهار واژن از نتیجه ی جراحی سریعتر به دست می آید و مدت زمان زیادی باقی می ماند اما  این نتیجه دایمی و تا آخر عمر باقی نمی ماند. زیرا پروسه ی افزایش سن ادامه دارد و شل شدگی پیش رونده واژن هم ادامه خواهد داشت. از طرفی نمی­توان این جراحی­ها رو به صورت مکرر انجام داد. ولی در مواقع شلی شدید واژن مجبوریم از روشهای جراحی استفاده کنیم . یکی از عوارض جراحی های تنگی واژن ، این است که زمانی که خانمها دچار یائسگی میشوند و به دنبال کاهش سطح هورمونی خشکی واژن پیدا می کنند ، در صورت سابقه ی جراحی افتادگی ، با توجه به وجود اسکارفیبروتیک در واژن ، قابلیت کشسانی دیواره های واژن کاهش می یابد و این امر در کنار خشکی ، سبب درد و سوزش و ناراحتی حین برقراری رابطه ی جنسی می شود و گاها می تواند همراه با زخم و خونریزی در واژن شود. دوران نقاهت پس از جراحی بسیار مهم است. بعد جراحی یک هفته استراحت در منزل لازم است و نزدیکی تا ۴۰-۳۰ روز ممنوع است.

بنابراین موارد بهتر است برای موارد خفیف تر از روش­های کم تهاجمی مثل لیزرهای واژینال یا آر اف واژن برای تنگ کردن واژن استفاده شود و جراحی فقط برای موارد شدید افتادگی انجام گردد.

درمان شلی واژن و تنگ کردن واژن با دستگاه هیگز

زمانی که افتادگی اتفاق افتاد در موارد خفیف تا متوسط است می توان از روش آر اف (RF) واژینال با کمک دستگاه هیگز استفاده کرد. این روش در چند جلسه به فواصل 10-15 روزه انجام می شود‌‌. هیچ دردی طی انجام کار و پس از آن ندارد. این روش دوره ی نقاهتی ندارد و پس از آن نیاز به استراحت و منع رابطه ی جنسی نیست. هیگز با کمک امواج رادیو فرکانس انرژی انقباضی و گرمایشی ایجاد می کنند.به دنبال تحریک گرمایشی خونرسانی لگن افزایش یافته و کمک به جوانسازی و تولید سلولهای فیبروبلاست جدید و افزایش توان کلاژن سازی می شود.تحریکات انقباضی هم سبب ورزش و انقباض منظم عضلات لگن شده و به دنبال این انقباضات که شبیه انجام ورزش است، عضلات کف لگن و واژن سفت تر می شوند و دیگر احساس شلی وجود ندارد.

درمان شلی و تنگ کردن واژن با لیزر مونالیزا

در موارد خفیف افتادگی می توان از لیزر مونالیزا هم استفاده کرد.اما این روش فقط در بعضی افراد پاسخ مطلوب دارد و برای همه نمی توان از آن استفاده کرد.لیزر واژینال با تاثیر مناسب روی مخاط واژن سبب جوانسازی و بهبود ترشحات واژن می شود. در افراد با سن بالا و در موارد خفیف افتادگی همراه با ریزش بی اختیار ادرار می توان از این دستگاه استفاده کرد. ولی به طور کلی در حال حاضر دستگاه هیگز و انجام آراف واژن تاثیر بیشتری روی ایجاد تنگی و رفع شلی و افتادگی واژن دارد.

شما هم می توانید برای درمان افتادگی واژن به خانم دکتر ریحانه رمضانی نژاد، جراح و متخصص زنان در تهران مراجعه کنید.جهت رزرو وقت و کسب اطلاعات با شماره 09904162293-77874080 (021) تماس بگیرید.

پیشگیری از شلی واژن

برای پیشگیری از ابتلا به شلی و افتادگی واژن تا حد امکان باید عوامل خطر را کاهش داد. رفع یبوست با داروها و رژیمهای تغذیه ای ، کاهش وزن در افراد خیلی چاق، پرهیز از انجام ورزشهایی با فشار زیاد و طولانی بر عضلات کف لگن توصیه می شود. روش بسیار خوب پیشگیری کننده انجام منظم ورزش های کگل است که سبب تقویت عضلات کف لگن می شوند و بهترین زمان برای شروع آن از سنین پایین و قبل از بروز مشکل است.

 

در مجموع بهتر است با رعایت شرایطی که گفتیم و انجام ورزش های کگل از افتادگی پیشگیری کنیم.
و در صورت بروز علایم در مراحل اولیه مراجعه شود تا بتوانیم از روش های غیرتهاجمی مثل آر اف واژینال با دستگاه هیگز استفاده کنیم تا نیاز به انجام جراحی با نقاهت طولانی تر نباشد.

فیلم انواع ورزش های کگل در پیج اینستاگرام و وب سایت من قرار داده شده است.

سوالات رایج

از چه سنی روش های غیرتهاجمی مانند RF را میتوان برای تنگ کردن واژن استفاده کرد؟
محدودیت سنی ندارد و در هر زمان از زندگی فرد میتواند از RF استفاده کند اما به طور معمول هر زمان که دچار افتادگی یا شل شدگی دیواره واژن یا علائم ادراری مانند ریزش ادرار،تکرر ادرار،احساس عدم کامل تخلیه ادرار شود می توانیم از RF استفاه کنیم.به طور معمول از سن ۳۵ به بالا برای پیشگیری از افتادگی واژن میتوانیم از این روش استفاده کنیم.

آيا شل شدگى واژن فقط پس از زايمان طبيعى رخ مى دهد؟

خیر تنها بارداری و زایمان علت افتادگی و شلی واژن نیست بقیه شرایط مثل چاقی یا اضافه وزن زیاد،یبوست مزمن،سابقه ژنتیکی و ورزش های بدنسازی و سنگین که روی ناحیه کف لگن فشار ایجاد میکند میتوانند باعث افتادگی و شل شدگی دیواره واژن شوند.

آیا ليزر واژن برای درمان بی اختیاری ادرار هم موثر است؟

بله برای درمان بی اختیاری ادرار در افراد مسن و خانم های دوران یائسگی در مواردی که بی اختیاری ادرار به دلیل آکروفیل و خشکی واژن و مجرای ادرار باشد لیزر واژینال کمک کننده است.

شرایط قبل از لیزر واژینال برای درمان افتادگی و تنگ کردن واژن و درمان بی اختیاری ادرار چیست ؟

اقدام خاصی نیاز ندارد ولی تا ۲۴ ساعت قبل نباید رابطه جنسی برقرار کرد و کرم واژینال هم تا ۲۴ ساعت قبل مصرف نکرده باشد.خونریزی و ترشح یا عفونت وجود نداشته باشد و زگیل تناسلی فعال و زایده تناسلی نداشته باشد و ترجیحا قبل از آن پاپ اسمیر انجام داده باشد و پاپ نرمال داشته باشند.همچنین فرد نباید دیابت کنترل نشده داشته باشد

شرایط قبل از لیزر واژینال برای درمان افتادگی و تنگ کردن واژن و درمان بی اختیاری ادرار چیست ؟

اقدام خاصی نیاز ندارد ولی تا ۲۴ ساعت قبل نباید رابطه جنسی برقرار کرد و کرم واژینال هم تا ۲۴ ساعت قبل مصرف نکرده باشد.خونریزی و ترشح یا عفونت وجود نداشته باشد و زگیل تناسلی فعال و زایده تناسلی نداشته باشد و ترجیحا قبل از آن پاپ اسمیر انجام داده باشد و پاپ نرمال داشته باشند.همچنین فرد نباید دیابت کنترل نشده داشته باشد

شرایط قبل از استفاده از آر اف هیگز برای درمان افتادگی و تنگ کردن واژن و درمان بی اختیاری ادرار چیست؟

خونریزی و عففونت واژینال نباید وجود نداشته باشد و همینطور زگیل تناسلی فعال نداشته باشند افرادی که سرطان فعال دهانه رحم یا iud و پروتز لگن و زانو و پلاتین و پیس میکر قلبی یا ضربان ساز قلب داشته باشد نمیتوانند از هیگز استفاده کنند و همچنین اگر پرستینگ دارند باید قبل از عمل برداشته شده باشد.

در صورتی که درباره این موضوع سوال و یا ابهامی دارید می توانید آن را در بخش دیدگاه این مطلب با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button