" /> بیماری فیبروکیستیک پستان - دکتر ریحانه رمضانی نژاد-دکتر متخصص زنان ،زایمان ،زیبایی زنان و نازایی در تهرانپارس-تهران
آدرس : تهران پارس 09904162293 02176710465 drramzannezhad
انتخاب صفحه

بیماری یا تغییرات فیبروکیستیک پستان شایعترین اختلال خوشخیم پستان است.این مشکل به حدی شایع است که امروزه به جای واژه “بیماری”به آن “تغییرات” گفته میشود و معادل انگیسی آن (FCC (fibrocystic changes است.

این اصطلاح طیف وسیعی از علایم بالینی،تغییرات بافت شناسی و شکایات بیمار را شامل میشود.

این تغییرات در خانمهای سن ۵۰-۳۰ سال رخ میدهد.اما بعد از یایسگی بخصوص در زنانی که هورمون درمانی نمی شوند بسیار ناشایع است.به نظر حضور استروژن برای بروز تغییرات ضروری است.تغییرات فیبروکیستیک تغییری در روند تکاملی نرمال پستان ضمن بلوغ بوده و نیاز به هیچ درمان خاصی نمی باشد.

این مشکل اغلب دوطرفه است.۷درصد موارد کیستهای قابل رویت و ۴۰ درصد موارد کیستهای ریز قابل لمس دارند.

نکته مهم این است که این تغییرات قابلیت تبدیل به بدخیمی ندارند.

علائم:

در ۸۵ تا۹۰ درصد بیماران ناراحتی پستان علامت اصلی است.در اغلب موارد در و ناراحتی بیمار در دوره قبل از قاعدگی بدلیل ادم بافت پستان ومتسع شدن مجاری  آغاز می شود.درهمین زمان کیستها رو به بزرگتر شدن می روند.و ممکن است بیمار توده هایی در سینه خود و اغلب دوطرفه لمس کند.در و ناراحتی و توده ها اغلب با شروع خونریزی قاعدگی یا در روزهای اول آن از بین می رود.

دردهای دوره ای پستان شایعترین علامت همراه با تغییرات فیبروکیستیک است.تشدید درد و ایجاد یا بزرگ شدن کیستهادر هر زمانی تا یائسه شدن ممکن است رخ دهد. علائم بیمار با یائسگی از بین می رود.مگر اینکه بیمار تحت هورمون درمانی یائسگی قرار گیرد

تشخیص:

برای تشخیص پستان فیبرو کیستیک نیاز به انجام سونوگرافی است.اگر توده ای وجود داشته باشد و در سونوگرافی تشخیص کیست داده نشود نیاز به بررسی های تکمیلی مثل ماموگرافی یا بیوپسی می باشد.اما وجود کیست در سونوگرافی رد کننده بدخیمی در پستان است.

درمان:

این تغییرات ازنظر بالینی اهمیت زیادی ندارند و فقط باید علایم آزاردهنده در بیمار را کاهش داد.

در برخی مطالعات حذف کافئین از رژیم غذایی باعث بهبود علائم می شود.بسیاری از بیماران با حذف کافئین ،چای وشکلات بهبودی علائم را داشته اند.همچنین مصرف ویتامین E,B6 و همچنین استفاده از روغن گل پامچال یا روغن گل مغربی در رفع علائم مفید بوده ولی هیچیک سبب از بین رفتن تغییرات فیبروکیستیک نمی شوند.

پیگیری:

به بیماران دچار تغییرات فیبروکیستیک پستان توصیه می شود که هر ماه درست بعد از اتمام خونریزی قاعدگی پستانهای خود را معاینه کنند و در صورت لمس توده به پزشک ماجعه نمایند.

درتمام این افراد مانند سایر افراد عادی نیاز به معاینه بالینی خوب و چکاپ وغربالگری ماموگرافیک با توجه به سن ودر صورت لزوم استفاده از سایر روشهای تصویربرداری است.

lo-ne

دکتر ریحانه رمضانی نژاد-دکتر زنان ،زایمان


مجهزترین مرکز درمانی و زیبایی واژینال در شرق تهران

لیزرمونالیزا تاچ، RF واژینال (هیگز)

کربوکسی تراپی و اوزون تراپی

دستگاه ED plasma , DBD plasma
دریافت نوبت

www.drramezaninezhad.com

۰۲۱۷۶۷۱۰۴۶۵
۰۹۹۰۴۱۶۲۲۹۳

drramezaninezhad

تهران- فلکه ی دوم تهرانپارس- خ جشنواره- بین چهارراه سید الشهدا و خ سجده ای- روبروی داروخانه ی دکتر بحرینی– پلاک ۲۴۸- طبقه ۴- واحد ۱۱

Call Now Button