زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی

ویروس HPV و زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های ویروسی زنان که مراحعین قابل توجهی دارم ، عفونت با ویروس HPV است. این ویروس عامل ایجاد زگیل تناسلی و همین طور شایعترین عامل ایجاد سرطان دهانه رحم است.
ویروس HPV بیشتر از ۱۰۰ تایپ مختلف دارد و در تمام بدن می تواند سبب زگیل شود ولی فقط حدود ۴۰ نوع آن مختص ناحیه ژنیتال است که فقط در ناحیه تناسلی سبب ایجاد مشکل می شود. ویروس HPV ژنیتال در ۹۹% موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می شود ولی روش های انتقال از سطوح آلوده و استخر هم در بعضی مقالات گزارش شده ولی هنوز به اثبات نرسیده است.

ویروس های HPV انواع کم خطر و پرخطر دارند

انواع کم خطر در نواحی پوست ناحیه تناسلی و پویتداطراف مقعد و داخل واژن زگیل ایجاد می کنند و انواع پرخطر توانایی ایجاد تغییرات سلولی در دهانه رحم و سرطان رحم دارند.
ولی از زمانی که این ویروس وارد بدن شود تا زمانی که ایجاد سرطان دهانه رحم کند مدت ها زمان می برد و بنابراین طی این مدت با استفاده از روش های غربالگری می توان از ایجاد سرطان پیشرفته و غیرقابل درمان دهانه رحم پیشگیری کرد.
با اینکه برای ویروس HPV درمان قطعی وجود ندارد ولی به مرور زمان سیستم ایمنی فرد قادر به غیرفعال کردن ویروس است.
استفاده از بعضی داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی و رژیم های غذایی خاص، این روند تسریع می شود.
بر اساس تعداد و سایز و محل زگیل ها روش های درمانی متفاوت است.
تا زمانی که ویروس در بدن فعال باشد امکان عود مجدد زگیل است ولی حتما باید تمام زگیل ها برداشته شوند در غیر این صورت احتمال سرایت و پخش و افزایش تعداد آنها بیشتر می شود. روش های برداشتن زگیل شامل استفاده از محلول و کرم های دارویی، فریز یا کرایوتراپی، کوتر و لیزر و جراحی است که در مورد همه این روشها به طور مفصل در وب سایت و پیج اینستاگرامم صحبت کرده ام اما در حال حاضر بهترین این روش ها لیزر مونالیزاتاچ می باشد که میزان عود زگیل پس از انجام لیزر فقط ۲% است.و برداشتن زگیل ها با لیزر برخلاف روشهای دیگر در یک جلسه قابل انجام است.
لیزر زگیل به هیچ وجه سبب افزایش تعداد ضایعات نمی شود چون فقط روی ضایعات لیزر زده می شود و پوست سالم تحریک نمی شود.
در بعضی موارد زگیل ها به تعداد زیاد و بصورت دسته ای وجود دارند و در این افراد نیاز به جراحی است.
در تقریبا تمام موارد زگیل تناسلی را ما در مطب با استفاده از لیزر مونالیزا بر میداریم .حتی در صورت وجود زگیل های بزرگ و ضایعات گل کلمی جراحی را هم با استفاده از لیزر و با بی حسی موضعی انجام می دهیم. در این موارد نیاز به بخیه وجود ندارد. در صورتی که جراحی با برش تیغ جراحی حتما نیازمند بخیه است.
پس از انجام لیزر زگیل تناسلی، برخلاف روش های دارویی یا فریز، اثری از زخم باقی نمی ماند و نقاهت طولانی ندارد. حتی در موارد وسیع هم نیاز به استراحت در منزل نیست.
تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV، تزریق واکسن گارداسیل و داشتن روابط تک پارتنری است.
تزریق واکسن گارداسیل بهتر است قبل از اولین رابطه جنسی و ترجیحا از سن ۱۱ سالگی در دختران و پسران انجام شود.
توصیه من این هست که چکاپ سالیانه چه معاینه برای بررسی زگیل و چه انجام تست پاپ اسمیر که برای تشخیص زودهنگام تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم و ابتلا به hpvهست رو جدی بگیرید
برای دیدن ویدئو ها ی بیشتر درمورد اچ پی وی مثل ارتباطش با بارداری و زایمان ، انواع روشهای درمانی و سایر موارد به وب سایت یا پیج اینستاگرام من مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button