پرده بکارت

پرده بکارت

پرده بکارت و انواع آن 

پرده بکارت مخصوص دوشیزگان و دختران باکره است که دراولین رابطه جنسی از بین می رود و بدنبال آن معمولا خون جاری می گردد. این پرده، غشایی است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می پوشاند. Hymen لغتی یونانی ست به معنای پوست یا پرده که از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان God Hymen گرفته شده. در طول نخستین مراحل رشد جنینی،واژن بصورت یک بافت توپر است و در روند تکامل بخشی ازبافت داخلی آن آترزی پیدا کرده  و از بین میرود و در آن یک لوله توخالی ایجاد میشود که همان واژن است آخرین قسمت از این بافت که از بین میرود در همان محل پرده بکارت قرار دارد و براساس میزان آترزی ، پرده بکارت انواع مختلفی پیدا میکند.پس شکل آن در هر فرد از دوره جنینی تعیین میشود. این لایه بعدها پرده بکارت را به وجود می آورد. در صورتیکه در مرحله قبل از تولد، تقسیم لایه به طور ناکامل صورت گیرد، موجب می شود بعضی زنان به طور مادرزادی پرده بکارت بدون سوراخ داشته باشند که در دوران بلوغ و پس از شروع دوره قاعدگی مشکلات عمده ایجاد میکند. بسیاری تصور می کنند که پرده بکارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتیکه اینطور نیست. پرده بکارت، بخش خارجی اندام جنسی است و دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد.

آناتومی بکارت:

پرده بکارت به صورت یک غشای مخاطی است که در ورودی واژن قرار گرفته است. اولا باید بدانید که سیستم تناسلی در خانم ها به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شود. اندام تناسلی خارجی شامل لابیاهای بزرگ و کوچک و کلیتوریس است و اندام تناسلی داخلی شامل رحم، تخمدانها، لوله ها، واژن است.  پرده هایمن در محل تلاقی این قسمت داخلی و خارجی است. برای ورود هر جسمی به ناحیه تناسلی داخلی یا واژن باید از پرده بکارت یا هایمن عبور کرد. پس دخول آلت تناسلی، انگشت، اسپکولوم یا دستگاه معاینه زنان یا هر جسم خارجی همراه با عبور از پرده بکارت است و سبب آسیب به بکارت می شوند. پرده بکارت به راحتی قابل مشاهده نیست و بر اساس فرم بدن افراد مختلف ممکن است تشخیص سلامت یا آسیب آن دشوار باشد. به طور معمول پرده بکارت حدود ۲ سانتی متر داخل تر نسبت به پوست ناحیه تناسلی قرار گرفته است. و به همین دلیل با تماس های سطحی ناحیه ژنیتال امکان آسیب پرده بکارت وجود ندارد و تنها عاملی که سبب پارگی بکارت می شود، دخول جسم خارجی به واژن می باشد.

تشخيص پارگي بكارت

تشخیص پارگی یا سلامت بکارت لزوما باید توسط متخصص زنان انجام شود. برای تشخیص نیاز است که معاینه در پوزیشن (وضیعت) خاصی انجام شود. با توجه به انواع مختلف پرده بکارت و تنوع آن در افراد مختلف گاها تشخیص حتی برای متخصص زنان هم دشوار است و فقط افرادی قادر به تشخیص صحیح هستند که در این زمینه تجربه زیادی داشته باشند. پس افراد عادی نمی توانند با معاینه خودشان متوجه سلامت یا آسیب بکارت شوند.
در مورد زمان پارگی پرده بکارت به نظر می رسد که هر چه زودتر پس از آسیب برای معاینه مراجعه شود تشخیص بهتر خواهد بود اما معمولا تا حدود ۲-۱ هفته از اولین آسیب یا پارگی پرده می توان زمان تقریبی پاره شدن یا آسیب هایمن را تخمین زد اما اگر بیشتر از این مدت از آسیب اولیه گذشته باشد، با توجه به اینکه زخم، کبودی و هماتوم در اطراف محل آسیب از بین می رود تشخیص ناممکن است.
پرده بکارت موقع پارگی درد چندانی ندارد چون فقط یک بافت مخاطی نازک است که گیرنده درد بسیار کمی دارد. اما دردی که افراد در حین اولین رابطه جنسی یا دخول هر جسمی به واژن احساس می کنند بیشتر ناشی از فشاری است که به بافت ها یا کانال واژن وارد می شود و این فشار می تواند برای فرد دردناک باشد. همچنین انقباض عضلات دیواره های واژن حین دخول سبب فشار بیشتر و درد می شود. بعضی خانم ها از سوزش یا درد سوزشی در حین اولین رابطه جنسی صحبت می کنند‌. در این موارد هم عامل سوزش، زخم در خود پرده بکارت نیست. بلکه اغلب در این افراد پارگی خفیف در پوست ناحیه تناسلی و محل ورودی واژن (بافت مخاطی و پوستی که جلوتر از پرده بکارت قرار گرفته) سبب احساس سوزش می شود.
موارد بسیاری از دختران مراجعه می کنند که به دنبال آسیب سطحی پوست یا تماس های سطحی ناحیه تناسلی، دچار سوزش و کمی خونریزی شده اند و برای بررسی بکارت مراجعه می کنند و در این افراد پارگی هایی در پرینه (پوست مدخل واژن) وجود دارد که هم سوزش و هم خونریزی مختصر ایجاد می کند.

پاره شدن پرده بکارت

البته مشخص است که اگر جسمی وارد واژن شده باشد پرده بکارت هم آسیب دیده است. یعنی ممکن است در فردی هم پارگی پوست که سبب سوزش می شود ایجاد شود، هم پارگی پرده بکارت. خونریزی ناشی از پرده بکارت ممکن است خیلی شدید یا خیلی کم باشد و گاها ممکن است اصلا خونریزی وجود نداشته باشد.
با اینکه گفته می شود پارگی پرده ارتجاعی همراه با خونریزی نیست، اما ممکن است خونریزی در مواردی اتفاق بیفتد. حلقه بکارت می تواند قطر کم یا زیاد داشته باشد که از محل وسط پاره می شود. اگر این آسیب یا خراش در حدی باشد که به دیواره واژن برسد، به محل نفوذ عروق خونی (رگ های خونی) وارد شده و به دنبال پارگی این مویرگ ها خونریزی رخ می دهد. اما اگر آسیب به محل عبور رگ ها نرسد، خونریزی اتفاق نمی افتد.
تشخیص اینکه خانمی رابطه جنسی داشته یا خیر فقط با بررسی پرده بکارت یا هایمن نیست. چون در بعضی افراد که پرده بکارت حالت ارتجاعی دارد و پارگی اتفاق نمی افتد، با توجه به شلی بافت های ناحیه تناسلی، تغییرات پوستی ناحیه وستیبول ( مدخل واژن) و پرینه (پوست بیرون واژن)، بررسی و معاینه چین های داخل واژن (عمیق بودن یا صاف شدن چین خوردگی ها)، شلی بافت های داخل واژن که از مدخل واژن قابل رویت هستند، می توان وجود رابطه جنسی در گذشته را تشخیص داد. مشخص است که این تغییرات با یک بار دخول و نزدیکی اتفاق نمی افتد و در افرادی با پرده ارتجاعی که پارگی مختصر بوده باشد و به عروق خونی نرسیده باشد و یا پارگی واضحی اتفاق نیفتاده باشد و این اتفاق فقط یکبار در گذشته رخ داده باشد، قابل تشخیص نخواهد بود

انواع پرده بکارت

ارتجاعی
پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع ا ست و به هنگام ورود آلت تناسلی مرد، پاره نمی شود یا به طور جزئی پاره می شود و هیچ خونریزی ندارد یا خونریزی بسیار مختصر دارد و گاها قابل تشخیص توسط خود فرد نیست.

حلقوی

سوراخ دروناین پرده کاملا شکل حلقوی یا هلالی دارد و پارگی آن بدنبال رابطه جنسی کاملا واضح وقابل تشخیص استو اغلب خونریزی ایجاد میکند.

 غربالی (سوراخ سوراخ و یا مشبک) 
این پرده به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است.و خون قاعدگی از منافذ آن خارج میشود.ایننوع هم بدنیال رابطه جنسی پاره شده وخونریزی دارد.

بدون منفذ یا مسدود 
این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است.
پس از بلوغ و شروع خونریزی قاعدگی بعلت عدم امکان خروج خون و تجمع خون در رحم و واژن ایجاد مشکلاتی میکند و نیازمند انجام جراحی برای ایجاد راه خروج خون میشود.

 

عوامل مؤثر در پاره شدن پرده مهبل

برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده مهبل شود از جمله:

رابطه جنسی همراه با دخول آلت

ورود شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت یا…

آسیب شیئ نوک تیز به ورودی واژن

 

نکته مهم اینکه دوچرخه سواری، اسب سواری ،پریدن از بلندی،شیرجه زدن در آب، ورزش سنگین،افتادن روی جسم غیر نوک تیز وبرنده و فعالیتهایی از این دست به هیچوجه سبب پارگی پرده بکارت نمیشوند.

اهمیت پرده بکارت

در بعضی فرهنگها این مسئله خیلی اهمیت دارد که دختر به هنگام ازدواج باکره بوده و پرده بکارت داشته باشد. دراین جوامع، پرده بدین معنی ست که وی قبل از ازدواج ارتباط جنسی نداشته است.

هر چند که، پرده بکارت نشانه ضعیفی برای بکارت واقعی است، زیرا برخی زنان، این پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسی بر اثر خودارضائی، استفاده از تامپون در موارد خونریزی قاعدگی، یا فعالیتهای غیر جنسی (مثل برخی حوادث ) از دست می دهند.

در این جوامع غالبا خونریزی در شب عروسی دلیلی بر باکره بودن فرد محسوب میشود. در صورتیکه این نظریه توسط اطلاعات پزشکی رد شده زیرا همانطور که گفته شد با توجه به انواع مختلف پرده بکارت ب، این خونریزی می تواند وجود نداشته باشد یا بسیار مختصر در حد غیر قابل تشخیص باشد.

علاوه بر این، راههای برقراری ارتباط جنسی فقط دخول واژینال نیست.به همین دلیل وجود یا عدم وجود پرده بکارت، همیشه نمی تواند مدرک معتبری برای تعیین باکرگی شخص باشد. البته، اینکه نگرش باکره پسند مردان به خصوص در ایران است،در حالیکه غالبا خود، پیش از ازدواج، ارتباط جنسی دارند.

چرا بعضی زنان در اولین ارتباط جنسی خونریزی ندارند و برخی دارند؟

گذشته از موارد ارتجاعی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتیکه زن در هنگام سکس، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه واژنش به اندازه کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود و به این ترتیب در اولین ارتباط خونریزی نخواهد داشت.

اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند حرکات ناگهانی یا خشن هنگام دخول سبب خونریزی زیاد و درد خواهد داشت.

بعضی مردها ادعا می کنند که می توانند در حین سکس تشخیص بدهند زن قبلا سکس داشته یا نه، چنین نیست.چون پرده بکارت انواع مختلف دارد و همچنین میزان شلی یا سفتی عضلات کف لگن در افراد مختلف بدلایل ژنتیک یا ورزش یا نوع فعالیتها متفاوت است.

از آنجائیکه در نظر مردم پرده بکارت، پرده ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می شود، برخی مردها در هنگام سکس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می شوند.

در صورتیکه، اگر زن هنگام سکس آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

پارگی پرده بکارت چگونه اتفاق می افتد؟
پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است به هر شکل و اندازه و در هر جهتی از آن ایجاد شود. در پرده بکارت معمولا1 تا 3 پارگی بوجود می آید .

پارگی ها معمولا از کناره آزاد پرده بکارت شروع شده و تا جدار واژن کشیده می شوند. در مواردی که سن دختر کم بوده و دستگاه تناسلی زنانه رشد کافی نداشته باشد ممکن است پارگی در واژن و سایر نواحی تناسلی نیز ایجاد شود.معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.

خونریزی پرده بکارت بصورت خون روشن مانند خونریزی از یک زخم تازه است.

لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود و این موارد به راحتی توسط پزشک قابل تشخیص است.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و امکان تعیین زمان پارگی پرده وجود ندارد مگر در مراجع پزشکی قانونی.

نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

معاینه پرده بکارت

خانمها به دلیل خصوصیات روانی مایل نیستند برای معاینه ی پرده خود به پزشک مراجعه کنند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.

پرده ی بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.

برای معاینه پرده بکارت باید لابیاهای بزرگ  کاملا با  باز و پرده را معاینه شود.و این کار فقط با معاینه توسط پزشک امکانپذیر است و بعلت عدم شناخت دقیق آناتومی ناحیه تناسلی امکان این معاینه توسط خود فرد با آینه یا با گرفتن عکس نخواهد بود.

پس لازم است برای رفع هرگونه شک یا بررسی پرده بکارت به پزشک جراح و متخصص زنان برای معاینه مراجعه شود.

ترمیم بکارت

پارگی پرده بکارت در اثر شرایط مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد. رابطه جنسی و ورود آلت تناسلی به واژن، ورود انگشت به واژن در هنگام تحریک یا خارش ناحیه تناسلی در موارد عفونت و یا وارد شدن هر جسم دیگری به واژن سبب پارگی هایمن یا پرده بکارت می شود. اعمالی از قبیل افتادن از درخت یا پله یا دوچرخه، دوچرخه سواری، سوارکاری، ضربه به ناحیه ژنیتال حین ورزش های رزمی به هیچ وجه سبب پارگی پرده بکارت نمی شوند. ضربه هایی مثل ضربه حین لگد خوردن در مشاجره ها، ضربه با مشت یا افتادن روی جسم سفت هم سبب پارگی نمی شود مگر در مواردی که ضربه با وسیله ای برنده باشد که سبب پارگی ناحیه تناسلی همراه با پاره شدن پرده بکارت و ورود آن جسم تیز به واژن همراه باشد.

همان طور که گفتیم تشخیص زمان پارگی پرده بکارت نهایتا طی ۱ هفته از پارگی و آسیب امکان پذیر است و اگر بیشتر از این مدت از پارگی گذشته باشد، امکان تشخیص زمان آسیب وجود ندارد.
ترمیم پارگی پرده بکارت به صورت خود به خود اتفاق نمی افتد حتی اگر دخول فقط یک بار اتفاق افتاده باشد و مدت زمان طولانی از آن گذشته باشد. بنابراین اگر شخص یکبار رابطه جنسی یا آسیب پرده بکارت حتی در سالهای قبل داشته باشد باز هم در معاینه پارگی مشخص است و به صورت خود به خود ترمیم نمی شود. در مواردی که پارگی خفیف باشد و صرفا پارگی در پرده هایمن باشد و آسیب و جراحتی در واژن نباشد، قبل از تشکیل اسکار امکان ترمیم با جراحی وجود دارد اما اگر تعداد دفعات دخول زیاد باشد حتی اگر مدت زمان طولانی از آخرین رابطه جنسی یا دخول گذشته باشد امکان ترمیم مناسب بافت پرده هایمن وجود ندارد.
این ترمیم فقط به صورت جراحی قابل انجام است و در افرادی که پارگی در اثر تجاوز یا به صورت اتفاقی مثلا آسیب با جسم برنده در اثر افتادن بر روی جسم تیز ایجاد شده باشد، می تواند انجام شده و مورد پذیرش باشد. علت پذیرش آن هم این است که در صورت عدم ترمیم، عسر و حرج برای فرد و خانواده، در خطر افتادن آبروی فرد و قتل های ناموسی و خانوادگی و همین طور رواج فحشا در جامعه رخ می دهد. روشهایی که در مجامع غیر علمی در این مورد توصیه می شود با عناوین کاشت بکارت، گذاشتن کیسه خون و پیوند پرده کاملا مردود و عملی شیادانه است.
باید بدانید در مواردی که برقراری رابطه جنسی مدت طولانی اتفاق افتاده باشد، امکان انجام ترمیم مناسب پرده بکارت وجود ندارد. گاها خانوم های متاهلی مراجعه می کنند و تقاضای داشتن مجدد بکارت برای رابطه جنسی با همسرانشان دارند و ذکر می کنند که این درخواست از جانب همسر ایشان بوده است. با توجه به مواردی که گفتیم امکان ترمیم پرده در این شرایط وجود ندارد و در صورت احساس باز بودن ورودی واژن و برای افزایش رضایت جنسی می توان جراحی هایی برای تنگی واژن مانند پرینورافی انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button