" /> پرده بکارت | دکتر ریحانه رمضانی نژاد-دکتر متخصص زنان ،زایمان ،زیبایی زنان و نازایی در تهرانپارس-تهران
آدرس : تهران پارس 09904162293 02176710465 drramzannezhad
انتخاب صفحه

پرده بکارت و انواع آن 

پرده بکارت مخصوص دوشیزگان و دختران باکره است که دراولین رابطه جنسی از بین می رود و بدنبال آن معمولا خون جاری می گردد.
پرده بکارت غشایی است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می پوشاند. Hymen لغتی یونانی ست به معنای پوست یا پرده که از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان God Hymen گرفته شده.
در طول نخستین مراحل رشد جنینی،واژن بصورت یک بافت توپر است و در روند تکامل بخشی ازبافت داخلی آن آترزی پیدا کرده  و از بین میرود و در آن یک لوله توخالی ایجاد میشود که همان واژن است آخرین قسمت از این بافت که از بین میرود در همان محل پرده بکارت قرار دارد و براساس میزان آترزی ، پرده بکارت انواع مختلفی پیدا میکند.پس شکل پرده بکارت در هر فرد از دوره جنینی تعیین میشود.

این لایه بعدها پرده بکارت را به وجود می آورد. در صورتیکه در مرحله قبل از تولد، تقسیم لایه به طور ناکامل صورت گیرد، موجب می شود بعضی زنان به طور مادرزادی پرده بکارت بدون سوراخ داشته باشند که در دوران بلوغ و پس از شروع دوره قاعدگی مشکلات عمده ایجاد میکند.

بسیاری تصور می کنند که پرده بکارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتیکه اینطور نیست. پرده بکارت، بخش خارجی اندام جنسی است و دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد.

انواع پرده بکارت

ارتجاعی
پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع ا ست و به هنگام ورود آلت تناسلی مرد، پاره نمی شود یا به طور جزئی پاره می شود و هیچ خونریزی ندارد یا خونریزی بسیار مختصر دارد و گاها قابل تشخیص توسط خود فرد نیست.

حلقوی

سوراخ دروناین پرده کاملا شکل حلقوی یا هلالی دارد و پارگی آن بدنبال رابطه جنسی کاملا واضح وقابل تشخیص استو اغلب خونریزی ایجاد میکند.

 غربالی (سوراخ سوراخ و یا مشبک) 
این پرده به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است.و خون قاعدگی از منافذ آن خارج میشود.ایننوع هم بدنیال رابطه جنسی پاره شده وخونریزی دارد.

بدون منفذ یا مسدود 
این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است.
پس از بلوغ و شروع خونریزی قاعدگی بعلت عدم امکان خروج خون و تجمع خون در رحم و واژن ایجاد مشکلاتی میکند و نیازمند انجام جراحی برای ایجاد راه خروج خون میشود.

 

 

 

عوامل مؤثر در پاره شدن پرده مهبل

برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده مهبل شود از جمله:

رابطه جنسی همراه با دخول آلت

ورود شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت یا…

آسیب شیئ نوک تیز به ورودی واژن

 

نکته مهم اینکه دوچرخه سواری، اسب سواری ،پریدن از بلندی،شیرجه زدن در آب، ورزش سنگین،افتادن روی جسم غیر نوک تیز وبرنده و فعالیتهایی از این دست به هیچوجه سبب پارگی پرده بکارت نمیشوند.

اهمیت پرده بکارت

در بعضی فرهنگها این مسئله خیلی اهمیت دارد که دختر به هنگام ازدواج باکره بوده و پرده بکارت داشته باشد. دراین جوامع، پرده بدین معنی ست که وی قبل از ازدواج ارتباط جنسی نداشته است.

هر چند که، پرده بکارت نشانه ضعیفی برای بکارت واقعی است، زیرا برخی زنان، این پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسی بر اثر خودارضائی، استفاده از تامپون در موارد خونریزی قاعدگی، یا فعالیتهای غیر جنسی (مثل برخی حوادث ) از دست می دهند.

در این جوامع غالبا خونریزی در شب عروسی دلیلی بر باکره بودن فرد محسوب میشود. در صورتیکه این نظریه توسط اطلاعات پزشکی رد شده زیرا همانطور که گفته شد با توجه به انواع مختلف پرده بکارت ب، این خونریزی می تواند وجود نداشته باشد یا بسیار مختصر در حد غیر قابل تشخیص باشد.

علاوه بر این، راههای برقراری ارتباط جنسی فقط دخول واژینال نیست.به همین دلیل وجود یا عدم وجود پرده بکارت، همیشه نمی تواند مدرک معتبری برای تعیین باکرگی شخص باشد. البته، اینکه نگرش باکره پسند مردان به خصوص در ایران است،در حالیکه غالبا خود، پیش از ازدواج، ارتباط جنسی دارند.

چرا بعضی زنان در اولین ارتباط جنسی خونریزی ندارند و برخی دارند؟

گذشته از موارد ارتجاعی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتیکه زن در هنگام سکس، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه واژنش به اندازه کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می شود و به این ترتیب در اولین ارتباط خونریزی نخواهد داشت.

اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند حرکات ناگهانی یا خشن هنگام دخول سبب خونریزی زیاد و درد خواهد داشت.

بعضی مردها ادعا می کنند که می توانند در حین سکس تشخیص بدهند زن قبلا سکس داشته یا نه، چنین نیست.چون پرده بکارت انواع مختلف دارد و همچنین میزان شلی یا سفتی عضلات کف لگن در افراد مختلف بدلایل ژنتیک یا ورزش یا نوع فعالیتها متفاوت است.

از آنجائیکه در نظر مردم پرده بکارت، پرده ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می شود، برخی مردها در هنگام سکس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می شوند.

در صورتیکه، اگر زن هنگام سکس آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.

پارگی پرده بکارت چگونه اتفاق می افتد؟
پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است به هر شکل و اندازه و در هر جهتی از پرده بکارت ایجاد شود. در پرده بکارت معمولا۱ تا ۳ پارگی بوجود می آید .

پارگی ها معمولا از کناره آزاد پرده بکارت شروع شده و تا جدار واژن کشیده می شوند. در مواردی که سن دختر کم بوده و دستگاه تناسلی زنانه رشد کافی نداشته باشد ممکن است پارگی در واژن و سایر نواحی تناسلی نیز ایجاد شود.معمولا پس از پارگی پرده بکارت خونریزی کم و بیش شدیدی ایجاد می شود.

خونریزی پرده بکارت بصورت خون روشن مانند خونریزی از یک زخم تازه است.

لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود و این موارد به راحتی توسط پزشک قابل تشخیص است.بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و امکان تعیین زمان پارگی پرده وجود ندارد مگر در مراجع پزشکی قانونی.

نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

معاینه پرده بکارت

خانمها به دلیل خصوصیات روانی مایل نیستند برای معاینه ی پرده خود به پزشک مراجعه کنند و این در بسیاری از موارد موجب افسردگی و ناراحتی های روحی در آنها می گردد.

پرده ی بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.

برای معاینه پرده بکارت باید لبیاهای بزرگ  کاملا با  باز و پرده را معاینه شود.و این کار فقط با معاینه توسط پزشک امکانپذیر است و بعلت عدم شناخت دقیق آناتومی ناحیه تناسلی امکان این معاینه توسط خود فرد با آینه یا با گرفتن عکس نخواهد بود.

پس لازم است برای رفع هرگونه شک یا بررسی پرده بکارت به پزشک جراح و متخصص زنان برای معاینه مراجعه شود.

 

center

دکتر ریحانه رمضانی نژاد-دکتر زنان ،زایمان


مجهزترین مرکز درمانی و زیبایی واژینال در شرق تهران

لیزرمونالیزا تاچ، RF واژینال (هیگز)

کربوکسی تراپی و اوزون تراپی

دستگاه ED plasma , DBD plasma
دریافت نوبت

www.drramezaninezhad.com

۰۲۱۷۶۷۱۰۴۶۵
۰۹۹۰۴۱۶۲۲۹۳

drramezaninezhad

تهران- فلکه ی دوم تهرانپارس- خ جشنواره- بین چهارراه سید الشهدا و خ سجده ای- روبروی داروخانه ی دکتر بحرینی– پلاک ۲۴۸- طبقه ۴- واحد ۱۱

Call Now Button