پرینورافی چیست؟

پرینورافی چیست

پرینورافی چیست؟ عمل پرینورافی (Perineorrhaphy) در واقع ترمیم پوست ناحیه پرینه است. پرینه بخشی از ناحیه تناسلی خارجی است که بین ورودی واژن و مقعد قرار گرفته است. این بخش در بعضی افراد بزرگتر و در بعضی کوچکتر است یعنی فاصله واژن و مقعد در تمام خانم ها یکسان نیست.
پرینه ممکن است در اثر افتادن بر روی جسم برنده و تیز پاره شود. همچنین در زمان رابطه جنسی که اغلب در شرایط تجاوز رخ می دهد، این بافت ممکن است همراه با پارگی پرده بکارت و واژن پاره شده و آسیب ببیند. بافت پرینه در موارد زایمان طبیعی در زمان خروج سر جنین با انجام اپی زیوتومی توسط عامل زایمان برش خورده تا به روند زایمان کمک کند و از گیر کردن سر جنین و یا توقف خروج جنین و آسیب جنین جلوگیری کند. در بعضی افراد که زایمان طبیعی به سرعت اتفاق بیفتد و اپی زیوتومی انجام نشود پارگی خود به خود حین خروج جنین در پرینه اتفاق می افتد. این پارگی می تواند به صورت مختصر یا شدید باشد.
پارگی بافت پرینه، چه در اثر ضربه به پرینه، رابطه جنسی یا زایمان طبیعی، همراه با خونریزی زیاد است و این خونریزی به صورت روشن دیده می شود.  در تمام این شرایط، پوست پرینه و در صورت پارگی بافت های درم (زیر پوست) یا عضله ی زیرین آن، نیاز به ترمیم به روش جراحی و بخیه می باشد. به این ترمیم جراحی، پرینورافی گفته می شود. در صورتی که پارگی خیلی مختصر و فقط در سطح پوست باشد نیازی به بخیه نیست و ترمیم خود به خود صورت می گیرد اما اگر پارگی همراه با پارگی بافت درم (زیر پوست) یا عضله باشد، امکان ترمیم خود به خود نیست و اگر هم ترمیم خودبخود اتفاق بیفتد به مدت زمان طولانی برای ترمیم نیاز است یا امکان عفونت و عدم جوش خوردن کامل و اسکار بدشکل وجود دارد مانند آن چه در زمان قدیم در زایمان های درون منزل رخ می داد.

پرینورافی با لیزر

عمل پرینورافی چیست

همیشه لیزر برترین تکنولوژی دنیا بوده است و در بسیاری شرایط می تواند به ما در اعمال جراحی کمک کند. اما در مورد پرینورافی امکان استفاده از لیزر نیست و لزوما باید از جراحی با تیغ جراحی و بخیه استفاده شود. بنابراین پرینورافی با لیزر وجود ندارد. پرینورافی لیزری که بعضی افراد آن را ذکر می کنند در واقع عدم رویت بخیه ها در محل عمل است. در پرینورافی می توان بخیه ها را به صورت زیرپوستی انجام داد تا نخ و گره ای رو پوست لمس نشود و این نخ ها هم طی ۲-۱ هفته جذب می شوند و پوست کامل جوش می خورد. پس اصطلاح پرینورافی لیزری به هیچ وجه صحیح و علمی نیست.

مورد دیگری که انجام پرینورافی در آن انتخاب می شود، ایجاد تنگی در ورودی واژن است. گاها خانم ها احساس باز بودن ورودی واژن دارند. این حالت می تواند باعث مشکلاتی در رابطه جنسی، عدم رضایت جنسی و عفونت های مکرر و احساس خروج هوا از واژن شود. این مورد اغلب در اثر زایمان های طبیعی، شلی بافت های لگنی، افتادگی و روابط جنسی مکرر ایجاد می شود و با جراحی پرینورافی قابل درمان است.
پرینورافی که با استفاده از برش و بخیه در پرینه انجام می شود یک روش جراحی سرپائی است و با بی حسی موضعی در مطب قابل انجام است. البته اگر افتادگی واژن و مثانه و رحم هم وجود داشته باشد و نیاز به جراحی افتادگی ها هم باشد پرینورافی را می توان همزمان با این جراحی ها انجام داد. با این تفاوت که این جراحی ها در اتاق عمل انجام می شود و نیاز به بیهوشی یا بی حسی از کمر است.
اما پرینورافی اگر به تنهایی یا همراه با لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) برنامه ریزی شود در مطب و با استفاده از بی حسی موضعی قابل انجام است. طول مدت جراحی پرینورافی در مطب حداکثر نیم ساعت است. خونریزی چندانی ندارد. بی حسی به صورت موضعی انجام شده و از نخ های قابل جذب استفاده می شود. نقاهت طولانی ندارد. یک روز بعد از انجام عمل می توان به فعالیت های روزمره برگشت. ترمیم و جوش خوردن زخم نهایتا ۱۴-۱۰ روز طول می کشد و نیازی به کشیدن بخیه ها نیست. مراقبت های بعد عمل شامل مصرف آنتی بیوتیک و شستشو با بتادین و خشک نگه داشتن محل عمل برای بیمار توضیح داده می شود. برقراری رابطه جنسی تا حدود ۲۵ روز توصیه نمی شود. استخر و ورزش های سنگین یا حرکاتی که همراه با کشش پوستی در ناحیه لگن همراه باشند هم تا یک ماه ممنوع است.

جراحی رکتوسل یا پرینورافی

هزینه عمل پرینورافی

هزینه هر جراحی پس از ویزیت اولیه و توسط جراح مشخص می شود. پرینورافی جراحی است که در مطب انجام می شود و نیازی به بستری در بیمارستان یا کلینیک و بیهوشی یا بی حسی اسپاینال (بی حسی از کمر) ندارد و فقط نیاز به تزریق داروی بی حسی به صورت موضعی است. بنابراین هزینه کلینیک و بیهوشی و اتاق عمل وجود ندارد و هزینه آن نسبت به سایر جراحی های واژینال و تنگی کامل واژن و افتادگی های واژن و مثانه بسیار کمتر است.

پرینورافی

در مورد سایر روش های جراحی افتادگی های واژن و تنگ کردن واژن در سایت اطلاعات به طور کامل درج شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button