کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی

کورتاژ تشخیصی چیست؟

عمل کورتاژ تشخیصی یکی از روش های جراحی است که امروزه به منظور تشخیص و درمان خونریزی های غیر طبیعی با منشا رحم یا در موارد شک به پولیپ یا ضایعات داخل رحمی انجام می شود. در این روش از بافت دیواره رحم یا اندومتر نمونه گیری می شود تا در آمایشگاه از نظر سلولی بررسی شود و در صورت هرگونه تغییر سلولی تشخیص سریع داده شود. عمل کورتاژ تشخیصی ممکن است همراه با عمل هیستروسکوپی نیز انجام شود.

در روش هیستروسکوپی با استفاده از یک دوربین در ابتدا تمام حفره رحم رویت شده و از مناطق مشکوک نمونه گیری انجام می شود.

هیستروسکوپ

موارد نیازمند عمل کورتاژ تشخیصی

 

• هنگام بروز خونریزی های غیر طبیعی از رحم (البته سن و نوع خونریزی ها و نتایج سونوگرافی در این موارد بسیار تعیین کننده است )
• در موارد شک به باقی ماندن جفت در رحم بدنبال زایمان و سقط
• پولیپ و فیبروم هی رحمی
• شک به سرطان یا ضایعات پیش سرطانی رحم
• افزایش ضخامت غیر طبیعی رحم (این مورد هم بسته به سن و شرح حال بیمار متفاوت است )
• خونریزی بعد از یائسگی
• در هر موردی که نیاز به نمونه برداری از رحم باشد و عمل بیوپسی در مطب امکانپذیر نباشد.

نقاهت پس از عمل کورتاژ تشخیصی

این عمل جزو اعمال سرپایی است. اغلب با بیهوشی مختصر یا در موارد خاص بیحسی از کمر و طی 10 تا 15 دقیقه انجام می شود .و بجز افرادی که سن بالا دارند یا سابقه بیماری  قلبی و فشار خون هستند،پس از چند ساعت از عمل قابل ترخیص هستند.

این روش بصورت بسته و از داخل واژن انجام شده و هیچ برشی روی شکم یا واژن وجود ندارد.قبل ازانجام کورتاژتشخیصی هرگونه عفونت واژینال باید درمان شود و ترجیحا قبل از عمل نمونه گیری پاپ اسمیر انجام شده باشد .مانند سایر اعمال جراحی که در اتاق عمل انجام می شود ، نیاز به انجام آزمایش خون و براساس شرایط فرد مشاوره های قبل از عمل می باشد.همچنین قبل از عمل نیاز به ناشتایی حداقل 6 ساعته دارد.

بعد از ترخیص ممکن است مختصر دردهای اسپاسمی رحم وزیر شکم مشابه دردهای قاعدگی وجود داشته باشد که با استفاده از مسکن و کیسه آب گرم قابل کنترل است این دردها نهایت طی یکی دو روزبرطرف شده و البته مانع انجام فعالیتهای روزمره فرد نمی شود این به آن معناست که بیمار از روز بعد از عمل می تواند در محل کارهم حاضر شود و نیاز به مراقبت بعد از عمل ندارد البته تا یک هفته انجام نزدیکی و استفاده از تامپون و کاپ قاعدگی مجاز نمی باشد ولی استحمام بلامانع است.

 

اینستاگرام دکتر رمضانی نژاد

عوارض احتمالی کورتاژ

بندرت امکان عفونت رحمی و تب در صورت عدم رعایت صحیح بهداشت وجود دارد .

پارگی وسوراخ شدن رحم از عوارض احتمالی کورتاژ تشخیصی است این مورد بیشتر در افرادی با دیواره ضعیف رحم خصوصا در افراد مسن و یائسه یا در افرادی که از قبل عفونت رحمی شدید داشته اند مانند موارد عفونت به علت بقایای جفتی پس از سقط امکانپذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button