علائم بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ زمانی ایجاد می شود که تخمک زن با اسپرم مرد لقاح ایجاد می کند و تخم تشکیل و در رحم جایگزین می شود اما جنین شکل نمی گیرد. به همین علت گاهی حاملگی پوچ را حاملگی بدون جنین نیز می نامند.
به عبارت دیگر بارداری پوچ هنگامی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده به دیواره رحمی کاشته می شود، اما جنین شکل نمی گیرد، سلول ها رشد می کنند تا کیسه و جفت جنینی را شکل دهند اما نمی توانند جنین را رشد دهند.معمولا این نوع حاملگی در اوایل بارداری سقط می شود و در حالتی حتی خانم متوجه حاملگی خود نیز نمی شود به این صورت که در یک حاملگی نرمال حدود هفته ی 6 باید جنین توسط سونوگرافی دیده شود و قطر ساک حاملگی نیز حدود 18 میلی متر باشد.در حاملگی پوچ در هفته ی 6 جنین دیده نمی شود، اما ساک حاملگی به رشد خود و بزرگ شدن ادامه می دهد.

عوامل ایجاد کننده بارداری پوچ

دلایل بارداری پوچ به صورت بارز مشخص نیستند، اما پزشکان متخصص 3 دلیل اصلی را بر مبنای مطالعات خود تاثیرگذار بر بارداری پوچ می دانند که این موارد عبارتند از:

• ناهنجاری های کروموزوم 9
• تقسیم غیر عادی سلولی
• کیفیت ضعیف اسپرم و یا تخمک

همچنین افزایش سن مادران و استعداد ژنتیکی هم دلایل سقط جنین زودرس ناشی از بارداری پوچ است.چنانچه چندین بار سقط جنین را تجربه کرده باشید، پزشک زنان ممکن است آزمایش های خاصی را برای درک علت اساسی تجویز می کند.

علائم بارداری پوچ

علائم اولیه بارداری پوچ همانند نشانه های حاملگی زود هنگام از جمله نتیجه تست بارداری مثبت، سینه های فشرده و پریود نشدن است ممکنه علائمی همچون درد، کرامپ شکم، لکه بینی و یا خونریزی هم داشته باشید با پایان دوران بارداری، ممکن است نشانه هایی شامل سقط جنین ،شامل گزینه های زیر باشد:

• لکه های خون یا خونریزی واژینال
• درد شکمی
• از بین رفتن درد سینه

علائم بارداری پوچ

درمان حاملگی پوچ

اگر برای شما بارداری پوچ تشخیص داده شود، پس از بحث درباره گزینه های درمان با شما، پزشکتان در مسیر عمل تماس خواهد گرفت.
– گذراندن مدتی کوتاه برای بیرون آمدن طبیعی بافت و سقط خودبخود: در بعضی موارد به فرد زمان داده می شود تا سقط خودبخود و بدون درمان دارویی یا کورتاژ اتفاق بیفتد. اغلب موارد بارداری پوچ و سایر سقطها بعد از مدت کوتاهی رخ می دهد. در واقع طبیعیات به سمت از بین بردن بارداری غیر طبیعی خواهد رفت.
درمان دارویی برای سقط که یک تا چند روز طول می کشد: این روش معمولا با خونریزی شدید، گرفتگی عضلات شکم، درد، تهوع و اسهال همراه است.
عمل کورتاژ : که بلافاصله حاملگی را پایان می دهد، با برخی خطرها مانند خونریزی شدید، عفونت رحم، آسیب به رحم، ضعیف شدن رحم و زخم رحم همراه است.

سوالات رایج درباره حاملگی پوچ

آیا می توان از بارداری پوچ پیشگیری کرد؟
خیر، از آنجا که هیچ دلیل خاصی برای بارداری پوچ وجود ندارد، اما پیشگیری از آن نیز ممکن نیست. بارداری پوچ معمولا یک بار رخ می دهد و به ندرت اتفاق می افتد.

آیا بارداری پوچ رایج است؟
حدود 10 تا 20 درصد از همه بارداری ها به سقط جنین منجر می شود و 80 درصد از آن ها در 12 هفته اول اتفاق می افتند.بنابراین بر اساس تحقیقات، یک سوم این سقط جنین خیلی زود و قبل از هفته 8ام بارداری به خاطر یک تخمک آسیب دیده رخ می دهد.

چگونه می توان بارداری پوچ را تشخیص داد؟
گاهی اوقات، ممکن است بارداری را خیلی زود از دست بدهید و سقط بسیار زودرس رخ دهد و حتی متوجه نشوید که بارداری پوچ رخ داده است. بنابراین احتمال این وجود دارد که پیش از سقط جنین، بارداری پوچ ناشناخته بماند.بعضی وقت ها هنگامی که زن نشانه هایی چون خونریزی واژینال دارد، سونوگرافی نشان می دهد که جفت و کیسه جنینی خالی است. چنانچه خونریزی واژینال وجود نداشته باشد، این وضعیت تنها می تواند در اولین سونوگرافی قبل از تولد تشخیص داده شود.

آیا بعد از تجربه بارداری پوچ می توانم دوباره حامله شوم؟
بله. اگر اخیرا یک سقط یا بارداری پوچ داشته باشید، قبل از برنامه ریزی برای بارداری، باید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک زنان معمولا توصیه می کند، اجازه دهید تا یک یا چند دوره عادی پریود بعد از سقط جنین داشته باشید. بارداری بعد از بارداری پوچ به احتمال بیشتری یک بارداری طبیعی است.

چقدر طول می کشد تا بارداری پوچ از بین برود و سقط شود؟
بارداری پوچ، مانند دیگر انواع سقط جنین، هر زمان قبل از هفته 20 ام و معمولا خیلی زودتر از این زمان به پایان می رسد مگر اینکه شخصی از بارداری خود اطلاع نداشته باشد و مدتها به پزشک مراجعه نکند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button