ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV

ویروس HPV یا پاپیلوم انسانی ، ویروسی است که بیش از 100 نوع از آن شناخته شده که 40 تیپ آن می تواند در ناحیه ضایعات پوستی(زگیل) ایجاد کند. این ویروس بیشتر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می یابد.

این ویروس دارای دو نوع کم خطر و پر خطر است
انواع کم خطر این ویروس بیشتر زگیل ها و ضایعات پوستی را در نواحی مختلف بدن ایجاد می کنند (توده غیرطبیعی و اغلب غیر سرطانی بر روی پوست)
انواع پرخطر می تواند ضایعات پیش سرطانی (یعنی نواحی دارای بافت‌های غیرطبیعی) یا سرطان در ناحیه دهانه رحم، مقعد، واژن،دهانه رحم و آلت تناسلی در آقایان ایجاد نماید.
اکثر مردان و زنانی که دچار این ویروس هستند از این موضوع بی‌اطلاع می‌باشند، زیرا در بدن آنها علائمی ایجاد نمی‌شود.

راههای ابتلا به ویروس HPV

ابتلا به این ویروس می تواند از طریق برخورد جنسی واژینال، مقعدی، دهانی و یا حتی تماس سطحی پوست بدون دخول هم منتقل شود.
این ویروس می تواند از فرد بدون علائم به شریک جنسی منتقل شود.
گرچه در مطالعات معدودی که انجام شده این ویروس را توانسته اند از آب استخر و سطوح آلوده جدا کنند ولی آیا ویروس HPV که در این مناطق وجود دارد، قابلیت انتقال را دارد یا نه؟ هنوز این موضوع به طور قطعی اثبات و ثبت نشده است.

چه افرادی در معرض خطر بیشتر ابتلا به این ویروس هستند؟

زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری مقاربتی است و میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان به خود درگیر کرده است.
بر اساس آمار و ارقام موجود بیش از 70 درصد از مردان و زنانی که فعالیت جنسی دارند، در برهه‌ای از زندگی خود به ویروس اچ وی پی آلوده می شوند.
عفونت HPV در هر سنی از افراد در زنان و مردان رخ می دهد.
در صورتی که فرد شریک جنسی زیادی داشته باشد و همچنین برای اولین بار در سنین پایین و جوانی رابطه جنسی داشته باشد، خطر ابتلا به این ویروس در او بیشتر از دیگر افراد است.

علائم ویروس HPV

زگیل‌های تناسلی به شکل برجستگی‌های گوشتی و گرد در اندازه‌های مختلف ایجاد می‌شوند.
آن‌ها را می‌توان در نواحی لابیاهای مینور و ماژور، واژن، آلت تناسلی مردانه، بیضه، مقعد، پوست اطراف مقعد و مجرای ادرار مشاهده کرد.

در بیشتر مواقع ویروس خود به خود از سطح بدن پاک می شود، اما بعضی اوقات می تواند ماه ها یا سال ها در بدن باقی بماند، بدون علامت باشد و در دراز مدت برای فرد بیمار ایجاد ضایعات پیش بدخیم یا بدخیم کند.

چگونه می توان این ویروس را تشخیص داد؟

علاوه بر علائمی چون زگیل تناسلی که قابل رویت هستند، در مواقعی که ویروس HPV دارای علائم خاصی نیست، با انجام آزمایش و تست DNA ویروس می توان آن را تشخیص داد.
برای این کار تست پاپ اسمیر یا تست غربالگری سرطان دهانه رحم انجام می‌ دهند و سلول ها را از نظر حضور DNA ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بررسی می‌نمایند.
امکان دارد این ویروس باعث تشکیل توده‌های بافتی غیرطبیعی همچون زگیل شود و تغییرات دیگری را در سلول‌ها ایجاد نماید.
ممکن است ویروس HPV در انواع دیگر سرطان (مانند سرطان‌های مقعد، مهبل، فرج، آلت جنسی مردانه و حلق دهانی) هم نقشی ایفا کند.

بیشتر بخوانید : درمان زگیل تناسلی با لیزر مونالیزا 

پیشگیری از بیماری ویروس HPV

 حفظ رابطه تک پارتنری

در روش های پیشگیری از ابتلا این ویروس، مهم ترین نکته حفظ رابطه تک پارتنری است.

استفاده از کاندوم نمی تواند از ابتلا به ویروس HPV جلوگیری نماید.

 واکسیناسیون

یکی از راه های دیگر ، واکسیناسیون است.سه واکسن وجود دارد:

Gardasil (واکسن ۴ ظرفیتی)

Cervarix( 2 ظرفیتی)

یک واکسن( ۹ ظرفیتی)

که هر سه در برابر عفونت اولیه با انواع HPV 16 و 18 که شایعترین علت سرطان دهانه ی رحم هستند، محافظت می کند.انواع ۴ و ۹ ظرفیتی علاوه بر نوع ۱۶ و ۱۸ ، از انواع دیگری از hpv هم پیشگیری میکنند.

تزریق واکسن hpv از سن ۱۱ تا ۱۳ سالگی در دختران و پسران توصیه می شود.

بهترین زمان تزریق واکسن زمانی است که قبل از شروع اولین رابطه جنسی باشد. عارضه ای که دارد شامل درد، قرمزی و تورم محل تزریق شایع است

روشهای درمان ویروس HPV

روش های درمانی ویروس HPV براساس تعداد، نوع، اندازه ، محل ضایعات، تحمل بیمار و هم چنین امکانات موجود و تجربه ی پزشک بسیار متفاوت است.درمان قطعی و نهایی برای رفع خود ویروس HPV از بدن وجود ندارد.سیستم ایمنی فرد با گذر زمان ویروس رو غیر فعال می کند .البته در مواردی که ضایعات زگیل ایجاد میشود و یا متخصص زنان لازم میداند با تجویز پروتکل های تقویت سیستم ایمنی به تسریع بهبود فرد کمک میکند.اما زمانی که با توجه به نوع ویروس اچ پی وی شخص دچار ضایعات پوستی (زگیل تناسلی) میشود باید درمان را شروع کند که روش های درمانی زگیل تناسلی براساس تعداد، نوع، اندازه ، محل ضایعات، تحمل بیمار و هم چنین امکانات موجود و تجربه ی پزشک بسیار متفاوت است.

برخی از این روش های درمانی عبارتند از: لیزر، فریز یا کرایوتراپی و استفاده از محلول های اسیدی، داروهای متفاوت و… که به صورت موضعی استفاده می شود.

 لیزر : لیزر دی اکسید کربن برای وجود مقدار زیادی زگیل ایجاد شده در مجاری ادرار یا واژن مفید و کاربردی است.

جراحی : در بعضی مواقع جراحی لازم است که توسط یک متخصص و تحت بی‌حسی موضعی انجام شود. این کار معمولا برای مقادیر زیادی زگیل های برجسته، بزرگ و گل کلمی انجام می شود. این جراحی با لیزر یا تیغ جراحی قابل انجام است.

ما در مطب از روش لیزر استفاده می کنیم که در این حالت اغلب نیاز به استفاده از بخیه پس از جراحی نمی شود .

اگر شما جز خانم هایی هستید که به این ویروس مبتلا شده اید و قصد بارداری دارید، حتما این مقاله را مطالعه کنید:   بارداری و HPV

سوالات متداول

سوال : آیا فقط جوانان به این ویروس مبتلا می‌شوند؟
پاسخ : خیر، تنها جوانان به این ویروس مبتلا نمی شوند، بلکه همه ی افراد در هر سنی می توانند در معرض این ویروس قرار بگیرند.
به این دلیل که این ویروس از طریق تماس پوستی ناحیه تناسلی منتقل می‌شود و هرکسی که به لحاظ جنسی فعال است ممکن است به آن مبتلا شود.
نکته مهم این است که این ویروس ممکن است تا مدت طولانی در بدن باقی بماند. پس اگر برای سال‌ها با یک نفر در رابطه بوده اید یا مدت‌هاست فعالیت جنسی نداشته اید، همچنان ممکن است ویروس را داشته باشید. به همین دلیل است که باید آزمایش پاپ اسمیر را مرتب انجام دهید.

سوال : آیا استفاده از وسایل جلوگیری در رابطه ی جنسی، باعث می‌شود به این ویروس مبتلا نشویم؟
پاسخ : در پاسخ به این سوال باید بگویم، متاسفانه این حرف درست نیست.
استفاده از وسیله پیشگیری، ریسک ابتلا به این ویروس را کم خواهد کرد اما به طور کامل از آن جلوگیری نخواهد کرد.
چرا که ویروس HPV در پوست تمام ناحیه تناسلی وجود دارد که به طور کامل با وسیله کاندوم پوشیده نمی‌شود.

سوال : آیا تزریق واکسن HPV به طور کامل از ابتلا به این بیماری جلوگیری می‌کند؟
پاسخ :با تزریق واکسن شما حداقل ۶۴ درصد در برابر سرطان های ناشی از این ویروس مقاوم هستید.
در نتیجه واکسن برای شما ایمنی کامل نمی دهد اما تا حد بالایی مانع ابتلای شما می شود.
بنابراین چه واکسن زده باشید و چه نزده باشید، انجام منظم تست پاپ اسمیر کمک می‌کند تا تشخیص زودرس ضایعات غیر طبیعی مقدور شود.سایر روشهای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی که در پست های قبلی و وب سایت توضیح داده شده را رعایت کنید.

سوال :آیا ویروس HPV مختص بانوان است؟
پاسخ : همانطور که در مطالب گفته شد، این ویروس باعث سرطان دهانه رحم می‌شود که بیماری مختص زنان است، اما این ویروس می‌تواند منجر به سرطان‌های آلت تناسلی مردانه و مقعد شود.

1 دیدگاه

  • سلام دکتر رمضانی . شما داخل مقاله نوشتید درمان قطعی و نهایی برای رفع خود ویروس HPV از بدن وجود ندارد و سیستم ایمنی فرد با گذر زمان ویروس رو غیر فعال می کند. از طرفی من زگیل هامو لیزر کردم و رژیم بسیار سالمی داشتم (مصرف سبزیجات و مکمل هایی مثل شیتاکه و ..) بعد از 1 سال جواب آزمایش من منفی شده . ینی ویروس از بدنم دفع نشده ؟ هنوز من ناقل هستم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button