عمل زیبایی واژن

عمل زیبایی واژن

یکی از مهم ترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی زنان، لابیاپلاستی است. این روش غالبا در افرادی انجام می شود که لابیاهای بزرگ و یا نامتقارنی دارند. این عمل زیبایی در سطح دنیا چیزی حدود 40 درصد در حال افزایش است و همین مسئله نیز میزان محبوبیت آن را نشان خواهد داد. در این مطلب با ما همراه باشید تا به طور کامل به بررسی عمل زیبایی واژن بپردازیم.

عمل زیبایی واژن چیست؟

لابیاپلاستی به عنوان یک عمل جراحی زیبایی واژن برای کوچک کردن و هم چنین متقارن سازی لبه های داخلی واژن یا همان لابیای مینور به کار می رود. باید این را بدانید که بزرگی لابیای مینور می تواند ظاهر واژن را از زیبایی خارج کند. به همین دلیل هم هست که این مسئله برای خانم ها و همین طور شریک جنسی آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. این عمل تا اندازه ای اهمیت می یابد که می تواند درصد زیادی از روابط جنسی را بهبود بخشد.

با توجه به تمامی این مسائل، موضوعاتی همچون زیبایی واژن، متقارن سازی اندازه لابیاها، افزایش تحریک پذیری کلیتوریس و همین طور ارگاسم بیشتر، رفع درد، سوزش و خارش واژن در زمان پوشیدن لباس های تنگ، رفع تیرگی لبه های داخلی واژن و… را می توان از دلایل استفاده از عمل جراحی زیبایی واژن دانست. در کنار این نیز باید اشاره کنیم که استفاده از لابیاپلاستی برای خانم هایی که لابیای مینور بزرگ دارند و از عدم خروج ترشحات واژن و همین طور وجود عفونت های مکرر واژینالی رنج می برند بسیار توصیه می شود.

عوارض عمل زیبایی واژن

با وجود تمامی ویژگی های مثبتی که در عمل زیبایی واژن وجود دارد، این عمل زیبایی می تواند برای خانم ها عوارضی را نیز به دنبال داشته باشد. به خاطر داشته باشید که اگر برای جراحی لابیاپلاستی خود از یک جراح مجرب و حرفه ای در مراکزی معتبر کمک نخواهید می توانید جراحی ناایمن و همین طور پرخطری را به دنبال داشته باشید.
از جمله عوارض این عمل می توان به بروز عفونت بعد از جراحی و همین طور متقارن نبودن لابیاها به دلیل عدم تجربه پزشک جراح یا کشیدگی بافت در روند ترمیم پس از عمل یا خونریزی اشاره کرد. این موارد، تنها تعدادی از عوارض مراجعه به ماما یا افراد نابلد و غیر حرفه ای است. به همین دلیل نیز انتخاب یک جراح متخصص و در محیط سالم و بهداشتی در این زمینه می تواند خیال شما را از به حداقل رسیدن عوارض ناشی از لابیاپلاستی راحت کند.

یکی از مهم ترین عوارض جراحی زیبایی واژن وجود خارش های بعد از جراحی است. این خارش ها کاملا طبیعی هستند و آنها را می توان ناشی از جای برش و همین طور بخیه ها دانست. بنابراین کافی است صبوری کنید تا دوران نقاهت را پشت سر بگذارید.
از دیگر عوارض لابیاپلاستی درد بعد از جراحی است. این درد معمولا چیزی حدود 2 تا 3 روز بعد از جراحی همراه شما خواهد بود و برای درمان و مقابله با آن نیز می توانید با مشورت پزشک از قرص های مسکن کمک بگیرید. احتمالا بعد از جراحی با تورم هایی نیز رو به رو می شوید که می توان آن را نیز از جمله عوارض این عمل جراحی دانست. این تورم ها هم کاملا طبیعی هستند و برای درمان آنها نیز به گذر زمان نیاز خواهید داشت. به خاطر داشته باشید که بهبود این تورم ها حتی می تواند تا یک ماه هم به طول انجامد. در کنار تمامی مسائلی که گفته شد در برخی از موارد نادر نیز ممکن است که خونریزی و یا عفونت نیز به صورت موقت و البته ناچیز به وجود آید.

مدت زمان عمل زیبایی واژن

مدت زمان جراحی لابیاپلاستی بسته به نوع عمل و اقدامات حین کار، متفاوت است. این زمان از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت ممکن است متغیر باشد. در مواردی که لابیاپلاستی در مطب انجام شود، اگر کار با لیزر باشد و نیاز به بخیه و جراحی با تیغ جراحی نباشد با بی حسی موضعی و در مدت زمان کم جراحی به اتمام می رسد. اما در مواردی که بافت لابیا ضخیم و بزرگ باشد و نیاز به بخیه شود یا در مواردی که برش های جراحی با تیغ هم نیاز باشد (که لزوما همراه با بخیه زدن است) طول مدت عمل، افزایش می یابد.
در مواردی که قرار است جراحی در اتاق عمل باشد، با توجه به اینکه بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی از طریق کمر انتخاب می شود، مدت زمانی هم مربوط به پروسه بیهوشی یا بی حسی قبل عمل و ریکاوری بعد آن صرف می شود طی مدت ریکاوری بعد جراحی در اتاق عمل باید فرد به طور کامل هوشیار شود (در بیهوشی عمومی) یا حس پاها و اندام تحتانی برگردد (در بی حسی نخاعی) در موارد جراحی زیبایی واژن یا لابیامینوروپلاستی، طی تجربه ما در مطب متوسط نیم ساعت زمان لازم است. و جراحی های انجام شده در اتاق عمل متوسط یک ساعت و نیم زمان می برد.
البته لابیامینوروپلاستی نسبت به لابیاماژوروپلاستی مدت زمان کمتر نیاز دارد. چون لابیاماژوروپلاستی همیشه به صورت جراحی با برش های قوی جراحی و استفاده از بخیه می باشد. با وجود اینکه مدت زمان انجام عمل در مطب کوتاه است اما ما برای نوبت دهی بیماران زمان دو ساعته در نظر می‌گیریم تا به راحتی و آرامش در مطب حضور داشته باشند و مدت حدود نیم تا یک ساعت کنترل بعد عمل داشته باشند و سپس به منزل بروند. بعد از جراحی زیبایی واژن نیاز به بستری در بیمارستان یا کلینیک نیست. در مواردی که از بی حسی موضعی استفاده شده است بعد از مدت زمان کم فرد می تواند به منزل برود و در مواردی که بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام شده، بعد از ریکاوری و گذشت ۳ تا ۴ ساعت بیمار قابل ترخیص است.

هزینه عمل زیبایی واژن

مراقبتهای بعد عمل زیبایی واژن

بعد از انجام جراحی زیبایی واژن، کلیه اقدامات لازم و مراقبت های مورد نیاز برای بیمار توضیح داده می شود. باید دقت داشته باشید که دوران نقاهت در هر فرد متفاوت است و بهبودی کامل حدود ۲۰ تا ۳۰ روز زمان می برد و البته هر چه مراقبت های بعد از عمل کامل تر و دقیق تر انجام شود، بهبودی سریع تر و نتیجه کار بهتر خواهد بود.
بلافاصله بعد عمل باید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت کیسه یخ بصورت فشاری استفاده شود تا هم احتمال خونریزی را به حداقل برساند هم تورم بعد عمل را کاهش دهد. تا ۲۴ ساعت استراحت مطلق لازم است و فرد بهتر است فقط برای دفع ادرار و غذا خوردن بلند شود. و پس از آن تا ۴-۳ روز فعالیت سنگین، پیاده روی طولانی، ایستادن یا نشستن طولانی، ممنوع است. بعد از این مدت فرد می تواند فعالیت شغلی خود را از سر بگیرد ولی همچنان ورزش، شنا و رابطه جنسی تا ۲۵ روز (۳۰-۲۰ روز) توصیه نمی شود.  برای رفتن به دستشویی، بهتر است از توالت فرنگی استفاده شود. البته استفاده از توالت ایرانی هم اگر فشار و کششی به ناحیه زخم وارد نشود مشکلی ندارد. بعد از دفع ادرار و مدفوع باید از آب سرد برای شستشو استفاده کند و با سشوار سرد یا پارچه ی حوله ای ناحیه را خشک‌ کند. به هیچ وجه از دستمال کاغذی استفاده نشود.
افرادی که سابقه یبوست داشته اند باید از مواد غذایی پرفیبر و ملین استفاده کنند. پس از ۴۸ ساعت استحمام بلامانع است. ولی نیاز به شست و شوی ناحیه با آب و صابون نیست و شستشو با بتادین رقیق شده دو بار در روز کافی است. البته پس از شستشو با بتادین رقیق شده باید با آب سرد شستشو و خشک شود. دقت داشته باشید که اگر بتادین به صورت غلیظ استفاده شود باعث تاخیر در ترمیم زخم و خشکی پوست و ایجاد خارش می شود.  کپسول های آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب و کرم های آنتی بیوتیک و ترمیم کننده طبق دستور پزشک باید استفاده شود.
تمام این اقدامات حدود ۱۰ روز باید ادامه یابد.  پس از ۵-۴ روز مجدد تورم در محل عمل ایجاد می شود که برای بهبود این وضعیت باید از کمپرس حوله گرم یا کیسه آب گرم استفاده شود. زمان بندی عمل باید به صورتی باشد که حداقل تا ۲ هفته بعد عمل پریود شروع نشود. اما در مواردی که اضطراری وجود دارد مانند افرادی که از سایر شهرها برای عمل مراجعه می کنند یا به دلایل شخصی (شغلی و خانوادگی) فرصت زمانی دیگری برای عمل ندارند می توان با تجویز دارو پریود را به تاخیر انداخت تا مراقبت ها راحتتر انجام شود ولی علیرغم این مسئله اگر خونریزی پریود شروع شد می توان با تعویض هر چه سریع تر پد یا نواربهداشتی از رطوبت طولانی ناحیه پیشگیری کرد.
زخم بهتر است در طول یک هفته اول خشک بماند گرچه خونریزی مختصر یا ترشحات خونابه ای از زخم ممکن است تا ۲ هفته هم وجود داشته باشد. توصیه های تغذیه ای در این مدت شامل مصرف پروتئین، فیبر، میوه ها و سبزیجات تازه، ویتامین سی و زینک است که به ترمیم هر چه بهتر زخم کمک می کند.
در دوران نقاهت حداقل تا یک ماه بعد عمل سیگار مصرف نشود چون سیگار می تواند سبب تاخیر در ترمیم زخم شود.

مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن

انواع روش های لابیاپلاستی

لیزر مونالیزاتاچ

در مواردی که لابیاپلاستی در مطب انجام شود، اگر کار با لیزر مونالیزا باشد و نیاز به بخیه و جراحی با تیغ جراحی نباشد با بی حسی موضعی و در مدت زمان کم جراحی به اتمام می رسد.

روش جراحی

اما در مواردی که بافت لابیا ضخیم و بزرگ باشد و نیاز به بخیه شود یا در مواردی که برش های جراحی با تیغ هم نیاز باشد (که لزوما همراه با بخیه زدن است) طول مدت عمل، افزایش می یابد. در مواردی که قرار است جراحی در اتاق عمل باشد، با توجه به اینکه بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی از طریق کمر انتخاب می شود، مدت زمانی هم مربوط به پروسه بیهوشی یا بی حسی قبل عمل و ریکاوری بعد آن صرف می شود طی مدت ریکاوری بعد جراحی در اتاق عمل باید فرد به طور کامل هوشیار شود (در بیهوشی عمومی) یا حس پاها و اندام تحتانی برگردد (در بی حسی نخاعی)

مقایسه عمل جراحی زیبایی واژن در مطب و اتاق عمل

در موارد جراحی لابیاپلاستی ( عمل زیبایی واژن یا لابیامینوروپلاستی ) طی تجربه ما در مطب متوسط نیم ساعت زمان لازم است. و جراحی های انجام شده در اتاق عمل متوسط یک ساعت و نیم زمان می برد. البته لابیامینوروپلاستی نسبت به لابیاماژوروپلاستی مدت زمان کمتر نیاز دارد. چون لابیاماژوروپلاستی همیشه به صورت جراحی با برش های قوی جراحی و استفاده از بخیه می باشد. با وجود اینکه مدت زمان انجام عمل در مطب کوتاه است اما ما برای نوبت دهی بیماران زمان دو ساعته در نظر گرفته می شود تا به راحتی و آرامش در مطب حضور داشته باشند و مدت حدود نیم تا یک ساعت کنترل بعد عمل داشته باشند و سپس به منزل بروند.

 

سوالات متداول

عمل لابیاپلاستی چقدر طول میکشد؟
مدت زمان جراحی لابیاپلاستی بسته به نوع عمل و اقدامات حین کار، متفاوت است. این زمان از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت ممکن است متغیر باشد.

بعد از عمل جراحی نیاز به بستری در بیمارستان است؟
خیر . بعد از این عمل نیاز به بستری در بیمارستان یا کلینیک نیست. در مواردی که از بی حسی موضعی استفاده شده است بعد از مدت زمان کم فرد می تواند به منزل برود و در مواردی که بی حسی نخاعی یا بیهوشی انجام شده، بعد از ریکاوری و گذشت ۳ تا ۴ ساعت بیمار قابل ترخیص است.

آیا امکان انجام لابیاپلاستی در دوران بارداری وجود دارد؟
در دوران بارداری، میزان هورمون های زنانه در بدن مادر زیاد است و در نتیجه لابیاها در حالت طبیعی و عادی خود قرار ندارند. به همین دلیل نیز بهتر است که این کار را به 4 تا 6 ماه بعد از زایمان موکول کنید.

آیا بارداری و زایمان طبیعی تاثیرات لابیاپلاستی را از بین می برند؟
به طور کلی زایمان و بارداری موجب افزایش و رشد بیشتر لابیا می شوند، ولی این افزایش و رشد پس از لابیاپلاستی اتفاق نمی افتد. بسیاری از افرادی که بیشتر از 20 سال سن دارند بر اثر تعدد رابطه جنسی و همین طور زایمان دچار ضخامت لابیا می شوند، ولی آنها هم در صورت انجام جراحی زیبایی لابیاها با چنین مشکلی رو به رو نخواهند شد.

آیا می توان زایمان طبیعی و لابیاپلاستی را به طور همزمان انجام داد؟
خیر، از آنجایی که در زمان زایمان و بارداری، هورمون های جنسی در مادر افزایش پیدا می کنند، فرم و شکل لابیا تغییر می یابد، خونرسانی بیشتر می شود و بافت تورم پیدا می کند و به همین دلیل نیز نمی توان این کار را چه در زایمان طبیعی و چه سزارین به طور همزمان انجام داد. علاوه بر این، مشکلات ناشی از بیهوشی، خونریزی و… نیز می توانند مانع از انجام این کار شوند.

آیا می توان همزمان با لابیاپلاستی، تزریق چربی و یا ژل به واژن را نیز انجام داد؟
بله، ولی از آن جایی که در طول این جراحی، برش، زخم و تورم به وجود می آید، لازم است که انجام تزریق چربی و یا ژل به واژن به دوران بعد از نقاهت و بهبودی کامل واژن منتقل شود تا انجام مراقبت های پس از دو عمل با هم تداخل نداشته باشند.

آیا با وجود زگیل تناسلی می توان لابیاپلاستی کرد؟
به طور کلی توصیه می شود که برای انجام لابیاپلاستی چیزی حدود 6 ماه از بهبود کامل هر گونه ضایعه زگیل در ناحیه تناسلی سپری شده باشد. این یعنی اگر بعد از 6 ماه پس از بهبودی، دیگر هیچ نشانه ای از زگیل تناسلی وجود نداشت فرد می تواند این عمل را انجام دهد.

 در نهایت اینکه توصیه های فوق ممکن است گاهی بسته به شرایط فرد متفاوت باشد، بنابراین حتما طبق توصیه جراح معالج عمل شود. 

 

نظرات برخی از مراجعین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button