رفع تیرگی واژن

رفع تیرگی واژن

معمولا یکی از دغدغه هایی که بسیاری از خانم ها با آن سر و کار دارند، تیرگی پوست ناحیه واژن است که می تواند مشکلات بسیاری را در کاهش اعتماد به نفس جنسی بانوان و در نتیجه بروز مشکلات دیگری در روابط جنسی آنها به دنبال داشته باشد. به همین دلیل هم امروزه در دنیای پزشکی و زیبایی، روش های متفاوتی برای روشن کردن واژن و درمان تیرگی واژن به کار گرفته می شود که هر کدام به فراخور شرایط فرد و همین طور میزان استفاده، نتایج متفاوتی را به همراه خواهند داشت. در این مطلب با دکتر ریحانه رمضانی نژاد، جراح و متخصص زنان و زیبایی واژینال همراه هستیم تا به طور مفصل به بررسی و راه های رفع تیرگی واژن بپردازیم.

دلایل تیرگی پوست واژن

 • ژنتیک: پوست بعضی افراد به طور ژنتیکی تیره و در بعضی قسمت های بدن مانند پوست ناحیه تناسلی تیره تر است و این تیرگی در دوران بلوغ شدیدتر می شود.
 • افزایش سن : با افزایش سن و تغییرات هورمونی بافت ناحیه تناسلی دچار تیرگی می گردد.
 • مرطوب بودن ناحیه تناسلی
 • پوشیدن لباس های تنگ با افزایش رطوبت بدن و ایجاد اصطحکاک بیشتر ، می‌تواند سبب تیرگی پوست ناحیه تناسلی گردد.
 • اصطکاک و ساییده شدن پوست ناحیه تناسلی بر اثر ورزش هایی مثل دوچرخه سواری.
 • تغییرات هورمونی ناشی از بارداری و یا تخمدان پلی کیستیک
 • عفونت های باکتریایی واژینال که سبب خارش های مزمن می شود و این خاراندن مزمن ناحیه سبب تیرگی پوست و ایجاد لکه های پوستی می شود.
 • تیغ زدن مکرر به خصوص شیو کردن با تیغ های کند.
 • اختلالات هورمونی به دلیل تخمدان پلی کیستیک.
 • مصرف بعضی کرم ها صابون ها و شامپوهای بدن.
 • بیماران دیابتی که مقاومت به انسولین دارند و اختلال تحمل گلوکز دارند می توانند دچار تیرگی پوست شوند.

روش های رفع تیرگی واژن

امروزه سه روش کلی برای درمان تیرگی واژن و سفید کردن واژن به کار گرفته می شود:

استفاده از کرم های موضعی برای رفع تیرگی پوست واژن

استفاده از پمادها و کرم های موضعی برای روشن کردن واژن یکی از اولیه ترین روش هایی است که به این منظور صورت می گیرد.این روش به تنهایی‌ اثر بخشی کمی دارد و در حد۲۰ درصد در روشن سازی موثر است. برای نتیجه گیری بهتر، باید اولا از کرمهایی از برندهای معتبر دارویی و ثانیا حداقل ۶ ماه به طور مداوم همراه با سایر روشها مثل لیزرمونالیزا یا کربوکسی تراپی استفاده کرد.

رفع تیرگی واژن با لیزر

یکی دیگر از روش های موثر برای درمان تیرگی ناحیه واژن، استفاده از لیزر است. سفید کردن واژن در تهرانپارس، توسط خانم دکتر ریحانه رمضانی نژاد، جراح و متخصص زنان و زیبایی واژینال صورت می گیرد و نتایج رضایت بخشی را نیز برای بیماران به دنبال خواهد داشت.
در روش لیزر مونالیزا پالس های بسیار کوچکی بر روی پوست تابانده می شود و همین موضوع نیز باعث پوست ریزی در آن ناحیه می گردد. در نتیجه این پوست ریزی نیز، تیرگی های ناحیه واژن به مرور زمان از بین می روند. سفید کردن واژن با لیزر به صورت سرپایی صورت می گیرد و تاثیرات آن نسبت به سایر روش های روشن کردن واژن به مراتب بیشتر خواهد بود.در این روش چیزی حدود 60 تا 70 درصد از تیرگی پوست ناحیه تناسیلی از بین می رود و ماندگاری آن نیز بیشتر از سایر روش هاست. روشن کردن واژن با لیزر، روشی غیر تهاجمی است که بدون درد بوده و عوارض چندانی را نیز برای فرد به همراه نخواهد داشت. سفید کردن واژن با لیزر، مزایای بسیار دیگری نیز دارد که از میان آنها می توان به مدت زمان کوتاه هر جلسه، ماندگاری بالا، عدم نیاز به بستری شدن فرد، تاثیرگذاری در شادابی و جوانسازی پوست ناحیه واژن، بدون خونریزی بودن و… اشاره کرد.
با این حال باید بگوییم که استفاده ار روشن کردن واژن با لیزر برای تمامی افراد توصیه نخواهد شد. معمولا افرادی که به بیماری های سیستمیک، بیماری های موضعی حاد، بیماری های پوستی لیکن پلان، زگیل تناسلی، تبخال تناسلی و… مبتلا هستند نباید به سراغ روشن کردن واژن با لیزر بروند. به این فهرست می توان مصرف کنندگان داروی راکوتان را نیز اضافه کرد. از آنجایی که روشن سازی واژن با لیزر حساسیت های خود را دارد، لازم است که بعد از آن نیز مراقبت هایی را پیش گرفت. برای مثال برای مقابله با التهاب و سوزش های ناشی از لیزر باید از پمادهای ترمیمی تجویز شده توسط پزشک استفاده نمود. معمولا توصیه می شود که این پمادها تا یک هفته بعد از لیزر نیز همچنان مورد استفاده قرار بگیرند تا نتایج خود را به خوبی به جا بگذارند. در کنار آن بهتر است که بین 3 تا 5 روز بعد از روشن سازی واژن با لیزر از برقراری رابطه جنسی اجتناب کرده و بین 4 تا 10 روز بعد نیز هیچ گونه فعالیت ورزشی نداشته باشید. علاوه بر این سعی کنید که همیشه ناحیه تناسلی خود را پاکیزه و تمیز نگه دارید و بعد از هر بار شستشو نیز آن را به خوبی خشک نمایید.

 • رفع تيرگي واژن با لیزر چگونه باید باشد؟

همانطور که گفته شد رفع تیرگی واژن با لیزر از جمله روش هایی به شمار می آید که توانسته در طی سال های گذشته طرفداران زیادی را به سمت خود جذب نماید. اما مسئله اینجاست که این روش چگونه عمل میکند؟ آیا آسیب هایی را به همراه دارد؟

لیزر دستگاهی است که با اشعه خود به بافت های زیرین پوست نفوذ کرده و با رساندن خود به فولیکول های مو آنها را از بین می برد. تاکنون به این فکر کرده اید که این اشعه چرا هیچگونه آسیبی به پوست نمیرساند؟

باید بگوییم به دلیل حساسیت بسیار بالای پوست ناحیه تناسلی بانوان، این مسئله بسیار حائز اهمیت است که میزان درجه مناسبی را برای لیزر این ناحیه استفاده کنید. اگر این اشعه بیش از اندازه زیاد باشد همواره مشکلاتی را برای خانم ها به همراه دارد که از شایع ترین آن میتوان به سوختگی اشاره کرد. چه بسا که استفاده نادرست از لیزر حتی حس‌های موجود آن ناحیه را نیز دچار اختلال کند.اما اگر شخصی به شما گفت که استفاده از لیزر همواره مشکلاتی همچون نازایی را با خود به همراه دارد فورا سرتان را برگردانید زیرا تنها هدف او گمراه کردن شماست.

 • هزینه رفع تیرگی واژن با لیزر

وقتی صحبت از رفع تیرگی واژن با لیزر می شود یکی از مسائلی که نمود پیدا می کند، هزینه آن است. باید بگوییم این هزینه با توجه به دستگاهی که استفاده می کنید متفاوت است. هر چقدر که دستگاه مورد استفاده پرکاربردتر، حرفه ای تر و میزان درجه اشعه مناسب تر باشد، امکان رسیدن به نتیجه مطلوب نزدیک تر است و به واسطه آن هزینه دریافتی توسط پزشک متخصص نیز بیشتر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به بخش تماس باما مراجعه کنید تا علاوه بر آشنایی با اسم دستگاه از هزینه های آن نیز آگاه شوید.

کربوکسی تراپی برای رفع تیرگی واژن

کربوکسی تراپی از دیگر روش های روشن کردن واژن است که توسط خانم دکتر ریحانه رمضانی نژاد، جراح و متخصص زنان و زیبایی واژینال در تهرانپارس انجام می شود و به رفع تیرگی پوست ناحیه تناسلی نیز کمک بسیاری می کند. در این روش تزریقاتی صورت می گیرد که موجب کشیدگی بافت، افزایش خون رسانی در آن ناحیه و در نتیجه روشن تر شدن پوست ناحیه تناسلی می شود. روش کربوکسی تراپی برای روشن کردن واژن نیازمند 6 تا 8 جلسه برای تمامی افراد است و فاصله میان هر جلسه نیز یک هفته خواهد بود. به توصیه خانم دکتر ریحانه رمضانی نژاد، جراح و متخصص زنان و زیبایی واژینال، کربوکسی تراپی در روشن سازی واژن تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.
اگر رفع تیرگی واژن با کربوکسی تراپی همزمان با استفاده از پمادهای موضعی و یا لیزر صورت بگیرد، نتایج بسیار بهتر و رضایت بخش تری را نیز به دنبال خواهد داشت. این روش عوارض خاصی ندارد و می تواند برای تمامی افراد مورد استفاده قرار بگیرد. تنها مسئله، وجود سوزش های مختصری است که حین انجام تزریق در هر نوبت احساس خواهد شد.

کلام آخر رفع تیرگی واژن

در این مقاله در رابطه با چگونگی رفع تیرگی واژن با کرم های موضعی ،لیزر و کربوکسی تراپی توضیحاتی خدمت شما ارائه دادیم. همچنین به طور کامل در رابطه با عوامل به وجود آمدن تیرگی و البته هزینه های لیزر واژینال توضیحاتی را بیان کردیم. امیدواریم که این محتوا برای شما کارآمد بوده باشد. در صورتی که همچنان سوال و یا ابهامی در این زمینه دارید میتوانید آن را در بخش نظرات زیر همین مطلب و یا صفحه تماس با ما بیان نمائید.

سفیدی واژن

سوالات متداول

آیا روشن سازی واژن برای دختران نیز انجام می شود؟
بله، هیچ محدودیت سنی برای سفید کردن واژن وجود ندارد و علاوه بر خانم ها برای دخترانی در سنین مختلف نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
آیا سفید کردن واژن با لیزر درد دارد؟
معمولا پیش از عمل لیزر از بی حسی های موضعی استفاده می شود تا فرد کمترین دردی را نیز حس نکند. با این حال، خانم هایی که حساسیت بالایی دارند می توانند به محض احساس درد از قرص های مسکن استفاده نمایند.
پیش از روشن کردن واژن با لیزر چه کارهایی باید انجام داد؟
تا سه روز قبل از روشن سازی با لیزر از شیو خودداری کنید. از یک هفته قبل جلسات لیزر هیچ کرم یا پمادی استفاده نشود.بعد از لیزر نیز لباس های تنگ و رنگ تیره استفاده نشود.
بهترین دوره برای سفید کردن واژن چه زمانی است؟
معمولا توصیه می شود که یک هفته بعد از اتمام دوران عادت ماهانه برای سفید کردن واژن اقدام شود.
آیا کسانی که دچار عفونت هستند می توانند روشن سازی واژن انجام دهند؟
خیر، معمولا توصیه می شود که ابتدا عفونت های دستگاه تناسلی را به طور کامل درمان کنید و سپس به روشن سازی واژن بپردازید.
آیا می توان سفید کردن واژن و لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) را به طور همزمان انجام داد؟
بله، هیچ کدام از روش های سفید کردن واژن و لابیاپلاستی با یکدیگر تداخلی ندارند و فرد می تواند آنها را به طور همزمان ولی با صرف مدت زمان بیشتری نیز انجام دهد.البته با توجه به اینکه روشن سازی در چند جلسه انجام می شود،می توان یکی از جلسات را همراه با لابیاپلاستی انجام داد، اما برای ادامه ی کار رفع تیرگی و روشن سازی پوست باید با فواصل معین مراجعه شود.
آیا روشن سازی با لیزر می تواند تاثیرات منفی در تخمک گذاری داشته باشد؟
خیر لیزر ها چه لیزر رفع موی زائد و چه لیزر روشن سازی هیچ اثری بر رحم و تخمدان و تخمک گذاری یا ناباروری ندارند.
آیا روش های خانگی نیز می توانند در درمان تیرگی پوست واژن موثر باشند؟
روش های خانگی که از آنها صحبت می شود، به لحاظ علمی تایید شده نیست و مطالعه یا مقاله علمی در این موارد یه ثبت نرسیده است.
آیا می توان بعد از زایمان طبیعی از روش های روشن سازی واژن استفاده کرد؟
بله بعد از یک ماه از زایمان می توان روشهای روشن سازی پوست ناحیه ژنیتال شامل کربوکسی تراپی یا لیزر را شروع کرد.
آیا خانم های باردار می توانند از روش های سفید کردن واژن استفاده کنند؟
خیر، در بارداری روشن سازی واژن انجام نمی شود. در بارداری هورمونهایی وجود دارند که باعث تیره تر شدن پوست ناحیه تناسلی می شوند . بنابراین باید روشن سازی به زمان بعد از زایمان و زمانی که سطح هورمونها افت کرد، موکول شود.
برقراری رابطه جنسی تا چه زمانی بعد از لیزر روشن سازی ممنوع است؟
معمولا نهایت ۳ روز امکان انجام رابطه جنسی نیست. به دلیل سوزش پوستی و پوسته های کوچکی که به دلیل خراش های ریز پوستی ایجاد شده، برقراری رابطه جنسی و اصطکاک پوستی در ناحیه برای فرد آزار دهنده است
آیا می توان روشن سازی واژن با لیزر را همزمان با لیزر موهای زائد انجام داد؟
بله هر دو کار می تواند در یک دوره انجام شود. ولی زمان انجام جلسات آنها باید توسط پزشک مشخص شود. معمولا جلسات به صورتی تنظیم می شود که هر جلسه لیزر روشن سازی یک هفته با لیزر موی زائد فاصله ی زمانی داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button