اپیدورال (زایمان بدون درد) چیست؟

اپیدورال

اپیدورال چیست؟

مدت هاست که مادران، کودکان خود را به دو شکل طبیعی و سزارین به دنیا می آورند.امروزه روشی برای انجام زایمان طبیعی ایجاد شده است که طی آن مادر بدون تحمل درد زیاد زایمان های طبیعی، نوزاد خود را به دنیا بیاورد. در این روش از بیحسی اپیدورال برای کاهش درد زایمان استفاده می شود. بیحسی اپیدورال تنها یکی از انواع روش­ های کاهش درد در زمان زایمان طبیعی است. اما در عین حال موثرترین آنها هم می باشد.در این روش متخصص بیهوشی یک سوزن در قسمت پایین کمر در فضای اپیدورال و نه در نخاع وارد می ­کند. سپس سوزن را خارج ولی کاتتر پلاستیکی نازک روی سوزن را باقی می ­گذارد. بعد از آن از طریق کاتتر داروی بی­حس کننده را وارد کمر می ­کند تا محل زایمان را بی­حس کرده و درد را کاهش دهد.شما مادران گرامی ممکن است بی حسی اپیدورال را به عنوان بخشی از زایمانتان برگزیده باشید. این غیر معمول نیست که بعضی از مادران در هنگام آماده شدن برای زایمان طبیعی در بیمارستان بی­حسی اپیدورال را انتخاب می ­کنند و بعضی دیگر ممکن است زایمانی بدون بی ­حسی و داروهای مسکن را برای خود انتخاب کنند.

فواید بی ­حسی اپیدورال

تسکین درد
شل شدن عضلات بدن : چنانچه جنین به درستی چرخیده و برای زایمان آماده شده است اما نمی ­تواند از کانال زایمان عبور ­کند، استفاده از بی­حسی اپیدورال می ­تواند سبب شل شدن عضلات کف لگن شده و به نوزادتان برای خروج از کانال زایمانی کمک بسیاری کنند.
استراحت : اگر شما یک زایمان طولانی را تجربه کرده باشید و انقباضات رحمی به شما اجازه استراحت نمی ­دهند. بی ­حسی اپیدورال می تواند به شما مادران گرامی در جهت کاهش درد کمک بسیاری کرده و شما می ­توانید با آرامش بخوابید.
کم کردن اضطراب : اضطراب و استرس در طول زایمان می تواند موجب کاهش سرعت و کاهش پیشرفت زایمان شود. با استفاده از مسکن ­ها، درد و اضطراب کاهش می یابد و زایمان ممکن است سریع تر پیشرفت و صورت بگیرد.

عدم نیاز به دریافت بیهوشی در زایمان سزارین : اگر شما در طول زایمان نیاز به انجام سزارین پیدا کنید، بی ­حسی اپیدورال موجب می ­شود تا در طول جراحی نیاز به دریافت بیهوشی عمومی پیدا نکرده و در طول جراحی هوشیار باشید.

epidural

معایب استفاده از بی ­حسی اپیدورال

بی ­حسی اپیدورال اگر به درستی انجام شود، به طور کلی روشی بسیار امن و مناسب است. اما در حدود 5 الی 10 درصد از موارد، تسکین درد به اندازه کافی ایجاد نمی ­شود.همچنین، در موارد نادر، میزان بی­ حسی اپیدورال ممکن است بیش از حد بالا رفته و موجب اختلال در تنفس شود.

بی ­حسی زیاد : گاهی اوقات شما خیلی بی حس می شوید و قادر به احساس انقباضات و یا ایجاد فشار به طور موثر نیستید.

فشار خون پایین : به ندرت فشار خون مادر به میزان زیاد پایین می آید. این امر می تواند ضربان قلب کودک را کند کرده و فرایند زایمان را سخت و پیچیده ­کند. اما این اتفاق به ندرت رخ میدهد و کاملا گذرا است. معمولا دادن مایعات وریدی می تواند این مسئله را کاهش دهد، اما در موارد نادر ممکن است نیاز به عمل سزارین باشد.

سردرد : تعداد کمی از مادران ممکن است بعد از بی ­حسی اپیدورال، سردرد را تجربه کنند. این سردرد می تواند خفیف و گذرا یا شدید باشد و از چند روز الی چند هفته طول بکشد. برای درمان آن آنها مصرف مایعات فراوان و و مسکن ها و استراحت کافی است. هر چه بیشتر دراز بکشید و استراحت کنید، سردرد زودتر برطرف می شود.

عدم توانایی دفع ادرار :ممکن است پس از زایمان قادر به دفع ادرار نباشید. این مشکل در اثر عوامل مختلفی مثل مصرف داروی محرک درد زایمان، فشار سر جنین بر کانال زایمانی، زایمان طول کشیده و البته بیحسی اپیدورال ایجاد می شود.در این حالت ممکن است مثانه بی حس شده و نیاز به دفع ادرار را احساس نکند و فرد دچار احتباس ادراری شود به این صورت که مثانه دارای حجم زیادی از ادرار می شود و فرد قادر به دفع آن نیست. در این مواقع، سوند ادراری در داخل مثانه قرار داده می ­شود.

مقالات مرتبط : زایمان فیزیولوژیک

در چه مواقعی نباید بی ­حسی اپیدورال انجام شود؟

همه مادران تمایل به انجام بی ­حسی اپیدورال ندارند.پزشک (جراح و متخصص زنان) شما اگر در معرض عوارض بی ­حسی اپیدورال هستید با شما صحبت کرده و گزینه­‌های دیگری را به شما معرفی می ­کند. افرادی که نباید از بی ­حسی اپیدورال استفاده کنند شامل موارد زیر هستند که به آنها اشاره می کنیم:
– در صورت استفاده از رقیق کننده های خون
– تعداد پلاکت پایین
– خونریزی شدید با فشار خون پایین
– عفونت فعال در بدن که خطر مننژیت و عفونت محل ورود کاتتر را برای فرد افزایش می ­دهد
– دهانه رحم کمتر از 4 سانتی متر باز شده باشد یعنی هنوز فاز فعال زایمان شروع نشده باشد. زیرا در اینصورت موجب کاهش سرعت زایمان می ­شود.
زایمان قریب الوقوع باشد و مدت زمان زیادی تا زایمان باقی نمانده باشد. از آنجایی که بعد از بیحسی اپیدورال ممکن است مادر با توجه به درد کمتر ، احساس فشار کمتری در ناحیه ی لگن داشته باشد و به دنبال آن نتواند به طور کافی و موثر در مرحله ی آخر زور بزند و به خروج جنین کمک کند، ترجیح داده می شود که برای پیشگیری از کند شدن روند زایمان در مراحل انتهایی از انجام بیحسی اپیدورال خودداری شود. و در این افراد از سایر روشهای بیدردی مانند مسکن های تزریقی، گاز بی دردی، ماساژ و تکنینهای تن آرامی یا ریلکسیشن استفاده شود.

نکات مهم در بی ­حسی اپیدورال

1. استفاده از این روش درست است که ترس بسیاری از مادران را برای زایمان طبیعی از بین می‌برد، اما لازم به ذکر است که متخصص بیهوشی و متخصص زنان خبره‌ای را برای این کار می‌طلبد تا همه چیز به خوبی و بدون مشکل و عوارض پیش برود.
2. بیحسی اپیدورال چه در زمان زایمان طبیعی و چه سزارین سبب کمر درد و آسیب نخاعی نمی شود.
3. این عقیده در جامعه وجود دارد که این نوع بیحسی سبب کمر درد بعد از زایمان می شود.در حالی که باید بدانیم عاملی که بعد از زایمان و در حدود یکسال پس از زایمان سبب کمر درد و یا افزایش شدت کمر درد قبلی می شود، افزایش لوردوز یا گودی کمر در دوران بارداری است.
4. در بیحسی اپیدورال دارو وارد فضای اطراف نخاع شده و اثر آن هم کاملا گذرا بوده و هیچ آسیبی به نخاع نمی زند.
5. شما مادر عزیز میتوانید با انجام ورزشهای دوران بارداری، بستن شکم بند طبی بارداری و خوابیدن و نشستن یا ایستادن صحیح در دوران بارداری مانع تشدید یا ایجاد کمر درد شوید.

سوالات متداول:
بی حسی اپیدورال برای چه افرادی ممنوع است؟
به کارگیری روش اپیدورال به غیر از مواردی که حساسیت دارویی وجود داشته باشد و موارد مذکور ممنوعیت دیگری ندارد. اگر مادر مشکل نخاعی و یا فشار خون پایین داشته باشد، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهد.

چه هنگامی می توان از اپیدورال در طی زایمان طبیعی استفاده کرد؟
هر خانم بارداری که سابقه ی بیماری نداشته باشد و یا منعی برای انجام بیحسی اپیدورال ندارد، در صورت صلاحدید پزشک می تواند در مرحله خاصی از مراحل زایمان خود که اغلب در شروع فاز فعال است، درخواست بی حسی اپیدورال داشته باشد. بیشتر زنان باردار زمانی طلب دریافت این بی حسی را دارند که درد زایمان شدید را احساس می کنند و زایمان وارد فاز فعال شده است.کاتتر وارد شده برای تزریق بی حسی اپیدورال می تواند تا آخر زایمان و خروج جفت در بدن مادر باقی بماند و حتی می تواند درد ناشی از بخیه ها را تسکین دهد.

آیا داروی بی‌ حسی اپیدورال بر جنین اثر می‌گذارند؟
زایمان طبیعی بدون درد با وارد کردن دارو از طریق لوله ای نازک به ناحیه کانال نخاعی که حاوی مایع اپیدورال است و اطراف نخاع قرار گرفته، انجام می شود. این روش هیچ عوارض دراز مدتی برای مادر و جنین ندارد. و به جز مواردی که قبلا هم گفتیم عارضه ی دیگری ندارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button