زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی در زنان ، یکی از مشکلاتی است که گریبان گیر خانم های بسیاری می شود و دردسرهای نسبتا زیادی را نیز برایشان به دنبال دارد. این معضل دلایل و البته راهکارها و راه های درمان مخصوص به خود را دارد. به همین دلیل هم هست که لازم است هر خانمی به خوبی با این موضوع آشنا باشد. در این مطلب همراه ما باشید تا در رابطه با زگیل تناسلی برایتان بیشتر بگوییم.

زگیل تناسلی چیست؟

 زگیل تناسلی زنان زائده های پوستی در نقاطی همچون کشاله ران، ناحیه تناسلی و همین طور اطراف مقعد است که به عنوان یک نوع بیماری عفونی از ویروس HPV شناخته می شود. یکی از مهم ترین راه های انتقال این ویروس که می توان تاثیر آن را تا 99 درصد نیز دانست، رابطه جنسی است. در کنار آن نیز دیگر راه های انتقال ویروس HPV و ابتلا به زگیل تناسلی بانوان شامل تماس با سطوح آلوده، برخورد با استخرهای آلوده، استفاده از تیغ کهنه و آلوده و… می شود.
معمولا علائم ناشی از زگیل تناسلی با ایجاد برجستگی های کوچک تا متوسط به صورت گوشتی، آن هم به رنگ پوست و یا کمی تیره تر بر روی نواحی تناسلی دیده می شود. سطح زگیل تناسلی، هم می تواند کمی زبر و هم صاف باشد. گاهی هم امکان آن وجود دارد که زگیل های تناسلی متعدد کنار هم قرار بگیرند و ضایعات بزرگی به شکل گل کلم را ایجاد کنند.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی

غالبا عموم جامعه زگیل و تبخال تناسلی را با هم اشتباه می کنند. اما با این حال این دو عارضه کاملا با هم فرق دارند و تنها ویژگی مشترک آنها نیز، وجود یک عامل ویروسی است. باید بگوییم که تبخال تناسلی در واقع یک ضایعه پوستی است که می تواند موجب بیماری شده و غالبا نیز با درد و سختی های بسیاری همراه باشد. این ضایعه معمولا با تاول همراه است و در مرحله اولیه می تواند موجب بروز تب در فرد نیز بشود. این در حالی است که زگیل تناسلی کاملا متفاوت خواهد بود.
در کنار این می توان اضافه کرد که با استفاده از واکسن و نداشتن روابط جنسی پرخطر می توان از بروز و ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد، در صورتی که در رابطه با تبخال تناسلی تقریبا می توان گفت که هیچ راه پیشگیری و جلوگیری به جز داشتن روابط جنسی ایمن وجود ندارد.

ویروس HPV و زگیل تناسلی

یکی از شایعترین بیماری های ویروسی زنان که مراحعین قابل توجهی دارم ، عفونت با ویروس HPV است. این ویروس عامل ایجاد زگیل تناسلی در زنان و همین طور شایعترین عامل ایجاد سرطان دهانه رحم است.
ویروس HPV بیشتر از ۱۰۰ تایپ مختلف دارد و در تمام بدن می تواند سبب زگیل شود ولی فقط حدود ۴۰ نوع آن مختص ناحیه ژنیتال است که فقط در ناحیه تناسلی سبب ایجاد مشکل می شود. ویروس HPV ژنیتال در ۹۹% موارد از طریق رابطه جنسی منتقل می شود ولی روش های انتقال از سطوح آلوده و استخر هم در بعضی مقالات گزارش شده ولی هنوز به اثبات نرسیده است.

درمان زگیل تناسلی در زنان

وجود زگیل در ناحیه تناسلی، درمان قطعی ندارد، با این حال، مسئله مهم این است که تمام ضایعات ناشی از این ویروس باید به کلی از بین بروند. دلیل آن هم این است که اگر باقی بمانند امکان انتقال و همین طور انتشار ضایعات زگیل را به مراتب بیشتر خواهند کرد. امروزه راه های بسیار متفاوت و البته متنوعی با درصد تاثیرگذاری مختلف وجود دارند که می توانند در درمان و یا بهبود زگیل تناسلی موثر باشند. به طور کلی راه های درمان زگیل تناسلی شامل این موارد می شوند:

  • استفاده از کرم های موضعی و محلول های اسیدی
  • کرایوتراپی یا فریز
  • لیزر مونالیزا
  • روش هایی قدیمی مثل کوتر یا سوزاندن ضایعات

کرم و محلول اسیدی

 یکی از اولین راه های درمان زگیل تناسلی در زنان، استفاده از کرم و محلول های اسیدی به صورت موضعی است. ولی بهتر است که برای این کار، کرم هایی مثل آلدرا را به تنهایی استفاده نکنید. دلیل آن هم این است که در این صورت برای مشاهده نتایج قابل قبول و رضایت بخش، لازم است که حداقل 3 ماه زمان بگذارید! به همین دلیل ممکن است متخصص زنان به شما کرمها و داروهایی را بدهد که همزمان استفاده کنید تا هم ضایعات زود تر برطرف شود و هم سیستم ایمنی بدن شما که مهم ترین عامل از بین رفتن ویروس اچ پی وی در بدن است ، تقویت شود.
در رابطه با محلول های اسیدی در درمان زگیل تناسلی نیز می توان گفت که این داروها تاثیر سریع تر و البته قوی تری نسب به کرم ها دارند. با این حال توصیه اکید ما این است که برای استفاده از محلول های اسیدی درمان زگیل ناحیه تناسلی بانوان، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و زیر نظر او پیش بروید. معمولا نتیجه حاصل از استفاده این محلول ها طی 2 تا 3 جلسه درمانی مشاهده خواهند شد.

کرایوتراپی

کرایوتراپی یا همان فریز کردن را نیز می توان به عنوان یکی دیگر از راه های درمان زگیل ناحیه تناسلی خانم ها عنوان کرد. برای نتیجه بخشی این روش باید چند جلسه پیاپی فریز انجام شود. تعداد جلسات نیز بسته به تعداد و ضخامت ضایعات و همین طور پاسخ آنها متفاوت است. با این حال لازم است بگوییم که در هر روشی برای رفع زگیل ها امکان عود زگیل های تناسلی نیز وجود خواهد داشت. به همین دلیل هم احتمال طولانی شدن روند درمانی وجود دارد.

جراحی

جراحی زگیل تناسلی در خانم ها نیز یکی از دیگر روش های درمانی این ویروس است که در شرایطی که ضایعات، بسیار بزرگ و چسبیده به هم ،گل کلمی و وسیع باشند، انجام می شود. جراحی می تواند با استفاده از تیغ جراحی یا با کمک لیزر انجام شود.

لیزر مونالیزا

لیزر مونالیزا را می توان یکی از بهترین و مطمئن ترین راه های درمان زگیل در ناحیه تناسلی خانم ها دانست. روند این روش درمانی تنها با یک جلسه و در مطب کامل می شود. علاوه بر این احتمال عود ضایعات زگیل پس از درمان با لیزر مونالیزا نسبت به دیگر روش های درمانی بسیار کمتر است. درمان زگیل تناسلی در زنان با لیزر مونالیزاتاچ با بی حسی موضعی انجام شده و حتی در درمان زگیل های بسیار بزرگ و وسیعی که نیازمند جراحی هستند، بدون خون ریزی و درد، بسیار موثر است.
دکتر رمضانی نژاد در انجام فرآیند لیزر مونالیزا در مطب خود از دستگاه مکنده ای نیز استفاده می کنند که بخارهای ناشی از لیزر را فیلتر کرده و به کلی از فضای اتاق پاک می سازد. به همین دلیل نیز دیگر نگرانی برای انتشار ضایعات زگیل در دیگر سطوح پوستی وجود نخواهد داشت. در کنار آن نیز احتمال انتقال این ویروس به نواحی حلق و حنجره هم به کلی از بین خواهد رفت.

ویروس های HPV انواع کم خطر و پرخطر دارند

انواع کم خطر در نواحی پوست ناحیه تناسلی و پویتداطراف مقعد و داخل واژن زگیل ایجاد می کنند و انواع پرخطر توانایی ایجاد تغییرات سلولی در دهانه رحم و سرطان رحم دارند. ولی از زمانی که این ویروس وارد بدن شود تا زمانی که ایجاد سرطان دهانه رحم کند مدت ها زمان می برد و بنابراین طی این مدت با استفاده از روش های غربالگری می توان از ایجاد سرطان پیشرفته و غیرقابل درمان دهانه رحم پیشگیری کرد. با اینکه برای ویروس HPV درمان قطعی وجود ندارد ولی به مرور زمان سیستم ایمنی فرد قادر به غیرفعال کردن ویروس است.
استفاده از بعضی داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی و رژیم های غذایی خاص، این روند تسریع می شود. بر اساس تعداد و سایز و محل زگیل ها روش های درمانی متفاوت است. تا زمانی که ویروس در بدن فعال باشد امکان عود مجدد زگیل است ولی حتما باید تمام زگیل ها برداشته شوند در غیر این صورت احتمال سرایت و پخش و افزایش تعداد آنها بیشتر می شود. روش های برداشتن زگیل شامل استفاده از محلول و کرم های دارویی، فریز یا کرایوتراپی، کوتر و لیزر و جراحی است که در مورد همه این روشها به طور مفصل در وب سایت و پیج اینستاگرامم صحبت کرده ام اما در حال حاضر بهترین این روش ها لیزر مونالیزاتاچ می باشد که میزان عود زگیل پس از انجام لیزر فقط ۲% است.و برداشتن زگیل ها با لیزر برخلاف روشهای دیگر در یک جلسه قابل انجام است.

لیزر زگیل به هیچ وجه سبب افزایش تعداد ضایعات نمی شود چون فقط روی ضایعات لیزر زده می شود و پوست سالم تحریک نمی شود. در بعضی موارد زگیل ها به تعداد زیاد و بصورت دسته ای وجود دارند و در این افراد نیاز به جراحی است. تقریبا در تمام موارد زگیل تناسلی در زنان را ما در مطب با استفاده از لیزر مونالیزا بر میداریم .حتی در صورت وجود زگیل های بزرگ و ضایعات گل کلمی جراحی را هم با استفاده از لیزر و با بی حسی موضعی انجام می دهیم. در این موارد نیاز به بخیه وجود ندارد. در صورتی که جراحی با برش تیغ جراحی حتما نیازمند بخیه است.
پس از انجام لیزر زگیل تناسلی، برخلاف روش های دارویی یا فریز، اثری از زخم باقی نمی ماند و نقاهت طولانی ندارد. حتی در موارد وسیع هم نیاز به استراحت در منزل نیست. تنها راه پیشگیری از ابتلا به ویروس HPV، تزریق واکسن گارداسیل و داشتن روابط تک پارتنری است. تزریق واکسن گارداسیل بهتر است قبل از اولین رابطه جنسی و ترجیحا از سن ۱۱ سالگی در دختران و پسران انجام شود. توصیه من این هست که چکاپ سالیانه چه معاینه برای بررسی زگیل و چه انجام تست پاپ اسمیر که برای تشخیص زودهنگام تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم و ابتلا به hpvهست رو جدی بگیرید

برای دیدن ویدئو ها ی بیشتر درمورد اچ پی وی مثل ارتباطش با بارداری و زایمان ، انواع روشهای درمانی و سایر موارد به وب سایت یا پیج اینستاگرام من مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button