6 روش جراحی زیبایی واژن در زنان

انواع عمل زیبایی واژن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید دستگاه های جدید، روش های بسیاری برای عمل زیبایی زنان وجود دارد. جراحی های زیبایی مخصوص زنان انواع مختلفی دارد که هریک از آن ها کاربرد های خاص خود را دارند. واژینوپلاستی، پرینو پلاستی، لابیاپلاستی و … از جمله این جراحی ها می باشند. علاوه بر این جراحی های زیبایی، تزریق ژل و چربی به واژن نیز جهت زیبایی یا قرینه سازی و … انجام می شود که این تزریقات به صورت سرپایی و در فواصل زمانی مختلف به تشخیص پزشک انجام می شوند. در ادامه توضیح مختصری از هر یک از این روش های جراحی زیبایی ویژه زنان را به شما ارائه خواهیم داد.

چرا خانم ها به سراغ انواع جراحی های زیبایی واژن می روند؟

ظاهر لابیا در زنان و دختران بسیار متنوع و با یکدیگر متفاوت است. در اغلب موارد ظاهر لابیا در مرور زمان و به ویژه پس از زایمان طبیعی تغییر می کند.گرچه تمام انواع لابیا در طبیعت بشر نرمال و طبیعی تلقی می شود. اما گاها لابیاهایی با لبه های غیر طبیعی یا ناهموار مشکلات مختلفی را برای خانم ها ایجاد می کند.
بافت عضلانی بیش از حد یا ناهموار و چین و چروک های زیاد برای بسیاری از خانم ها یک مشکل روزمره و همچنین در زیبایی آن ها محسوب می شود. علاوه بر این موارد اکثر زنان ناراضی از اندازه و شکل لابیای خود، به دلیل کمبود اعتماد به نفس یا خجالت در مقابل شریک جنسی و یا حتی احساس درد در هنگام نزدیکی یا در زمان ورزش و پیاده روی یا پوشیدن لباسهای تنگ، تصمیم به انجام این جراحی می گیرند.لابیای با اندازه غیر طبیعی در طی زندگی روزمره مانند لباس پوشیدن و یا احساس درد و ناراحتی هنگام انجام کار، تمرین و فعالیت و … مشکل آزاردهنده ای برای زنان به شمار می رود. البته تمامی این مشکلات با عمل رایج لابیاپلاستی توسط یک جراح متخصص زنان بصورت سرپایی انجام می شود و حل شدنی است، منتها به این شرط که این عمل توسط یک پزشک ماهر و زبردست صورت بگیرد.

دلایل اصلی خانم ها برای انجام جراحی زیبایی موارد زیر می باشد:

 • احساس درد غیرقابل تحمل در حین مقاربت جنسی
 • داشتن ظاهری تمیز و زیبا
 • اصلاح عدم تقارن ظاهری واژن
 • کم بودن تحریک کلیتوریس به دلیل وجود پوست اضافه در کلاهک کلیتوریس
 • ناراحتی در زمان انجام فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری و …
 • محدودیت در لباس پوشیدن
 • احساس کشیدگی، سایش و سوزش در هنگام ورزش
 • خارش دائمی
  یکی ازمشکلاتی که بعد از رشد بیش از حد لابیامینور(لبه های داخلی واژن) در بسیاری از خانم ها بوجود می آید، این است که به دلیل تماس بیش از حد لباس زیر(به ویژه زمانی که لباس تنگ میپوشند) با قسمتهای اضافی لابیامینور دچار خارش های دائمی میشوند.
 • عفونت مکرر
  در نتیجه این خارشهای مکرر و دائمی که باعث آزار و اذیت خانمها میشود، بافت لابیامینور آسیب دیده و باعث ایجاد عفونت های مکرر در برخی خانم ها میشود که این مشکل با عمل لابیاپلاستی وبرداشتن قسمتهای اضافی لابیامینور حل میشود.

مزایای عمل زیبایی واژن برای زنان چیست؟

عمل زیبایی زنان علاوه بر زیبایی بخشیدن، مشکلات بسیای از زنان را رفع می کند. مزایای اصلی جراحی زیبایی برای زنان به شرح زیر است:

 • رهایی از خارش، سوزش و احساس ناراحتی در ناحیه واژن، هنگام ورزش و فعالیت بدنی
 • در مواردی برای کاهش عفونت راجعه که به علت لابیاهای بزرگ اتفاق می افتد
 • زیبایی واژن در کمترین زمان ممکن
 • افزایش لذت جنسی
 • افزایش اعتماد به نفس و رضایت شریک جنسی
 • قابل انجام برای تمامی افراد متقاضی(به جز موارد محدود)

انواع روش های جراحی زیبایی

1. جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) رایج ترین وشایع ترین عمل جراحی زیبایی تناسلی زنان است که برای بهبود ظاهر خارجی دستگاه تناسلی و حذف و برداشتن بافت‌های اضافی اطراف ورودی واژن (جهت افزایش رضایت حین مقاربت یا کاهش درد و آزار پوستی در اثر اصطکاک یا عفونت) انجام می ‌شود. جراحی کوچک کردن لبیا مینور اولین بار به عنوان یک نوع جراحی زیبایی معرفی شد. برای انجام لابیاپلاستی روش‌ های مختلفی وجود دارد مانند روش برش خطی، برداشتن وِج یا گوه‌ای لبیا مینور. اگر بیمار تمایل به حذف بافت‌های تیره تر داشته باشد، انجام روش خطی برای وی مناسب تر است.
در روش گوه‌ای، نتیجه به حالت طبیعی اولیه شبیه تر است و همچنین قسمتی از بافت ‌های تیره تر نیز باقی خواهد ماند. در این روش ترمیم دقیق و کنترل خونریزی حین انجام عمل بسیار مهم است، زیرا ممکن است پس از عمل زخم خوب جوش نخورد و یا به صورت بد شکلی بهبود یابد. دقت و تجربه ی پزشک در گرفتن نتیجه ی مطلوب از عمل بسیار حائز اهمیت است.

روش های لابیاپلاستی

2. واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)

نوعی عمل جراحی مربوط به قسمت ورودی و داخل واژن است و مشکل گشاد بودن ورودی و کانال واژن را تا حد مطلوبی رفع می کند. این روش کمی با ترمیم کف لگن متفاوت است و درصورت وجود نقص در ناحیه کف لگن (افتادگی ارگان‌های لگن مثل مثانه، رحم یا روده) و علائم غیر قابل تحمل آن برای بیمار، بهتر است با مشاوره گرفتن از پزشک خود جراحی درمانی مربوط به کف لگن نیز را انجام شود نه صرفا جراحی زیبایی و ترمیم واژن. البته لازم به ذکر است که احتمال دارد انتظارات بیمار از جراحی واژینوپلاستی کمی غیر واقعی باشد. این موضوع طی مشاوره اولیه باید در نظر گرفته شود.

3. لابیاماژورپلاستی (کوچک کردن لابیا ماژور)

این روش برای کاهش اندازه لابیا ماژورها که بزرگ تر و یا چروکیده به نظر می‌رسد به کار می رود. در این جراحی پوست اضافی و در صورت لزوم و به تشخیص پزشک بافت چربی زیر پوست برداشته می ‌شود. البته در بیش از ۹۰ درصد موارد، فقط بخش‌هایی از پوست لابیا ماژورا برداشته می ‌شود. از روش لبیا ماژورپلاستی برای رفع مشکلات ناشی از بیماری‌ هایی مثل لنف ادم مادرزادی یا هایپرپلازی مادرزادی غده آدرنال نیز استفاده شده و جنبه ی درمانی هم دارد.

4. پرینوپلاستی با پرینورافی

پرینوپلاستی نوعی عمل جراحی زیبایی مربوط به ترمیم ورودی واژن و فضای بین واژن و دهانه مقعد است. در واقع پرینوپلاستی یک روش مکمل برای جراحی افتادگی (پرولاپس) لگن و واژینوپلاستی است. این جراحی برای ایجاد زیبایی ظاهری در پرینه با بالا بردن پرینه و رضایت جنسی بیشتر از طریق افزایش سطح تماس واژن با آلت مردانه انجام می شود. این عمل بیشتر یک جراحی مکمل برای جراحی های واژن است تا یک جراحی زیبایی به تنهایی. البته در خیلی موارد که اسکار ناشی از برش اپیزیوتومی یا برش حین زایمان شدید باشد یا فرد پارگی ترمیم نشده طی زایمان داشته باشد یا در مواردی که بعد از زایمان طبیعی بخیه ها باز شده و ورودی واژن خیلی باز است میتواند به تنهایی انجام شود.

5. هودوپلاستی

این روش كاهش پوست روی کلیتوریس و در طرفین آن را انجام می دهد. هودوپلاستی به منظور آشکار شدن بیشتر کلیتوریس و دستیابی به تحریک جنسی بیشتر است.

6. بزرگ کردن لابیا ماژور

هدف از انجام این روش بهبود ظاهری لابیا ماژورای کوچک در صورت چروکیدگی و افتادگی است. در این روش بیشتر از انواع پرکننده ها (فیلر) مثل چربی یا ژل اسید هیالورونیک استفاده می ‌شود. برای پیوند چربی اتولوگ، ناحیه ی مبدا می تواند هر ناحیه ‌ای دارای بافت چربی فراوان باشد، اما اغلب مناطق مورد انتخاب ران و قسمت داخلی زانو یا پهلو ها هستند. بافت چربی که از این مناطق بدست آمده به روش سانتریفیوژ و نانو جدا شده و به لبیا ماژور تزریق می ‌شود. البته ممکن است چربی تزریق شده به مرور زمان جذب شود و برای رسیدن به نتیجه مطلوب بیمار انجام یک جلسه ی دیگر نیز لازم باشد.
همچنین استفاده از ژل به عنوان فیلر نیز یک تکنیک جوان سازی (غیرجراحی) است. استفاده از ژل در این منطقه از بدن به دلیل حساسیت بالا نیازمند دقت بالا و تجربه ی پزشک می باشد. روش های مخصوص پزشک و تجهیزات مناسب وی می ‌توانند از بروز التهاب مانند تشکیل گرانولوما جلوگیری کنند.لازم به ذکر است که بزرگ کردن لبیاماژور با فیلر، جراحی نیست و یک تکنیک زیبایی غیر جراحی محسوب می‌شود و نتیجه آن به مهارت‌های عملی و تجربه ی جراح بستگی دارد.این پروسه سرپایی و با تزریق داروی بیحسی موضعی قابل انجام است و بستری و نقاهت خاصی ندارد.

چه کسانی کاندید انجام جراحی زیبایی واژن می باشند؟

افزایش سن، شروع سن یائسگی، کاهش هورمون استروژن و پروژسترون و زایمان های متعدد باعث تغییر شکل لایبا در واژن می شود. این موضوع منجر به نارضایتی و یا حتی افسردگی بانوان بسیاری می شود. همچنین این مشکل می تواند عامل مهمی در کاهش میل جنسی و توجه شریک جنسی این دسته از بانوان باشد.البته، به جز افزایش سن بسیاری از خانم ها به صورت مادرزادی از مشکل غیر طبیعی بودن اندازه لبه های واژن یا نامتقارن بودن آن رنج می برند. وجود این مشکل چه به صورت مادرزادی و چه در اثر افزایش سن، عامل بزرگی در افسردگی و کاهش اعتماد به نفس خانم ها خواهد بود.

نتایج جراحی های زیبایی واژن

برای اطمینان از نتیجه ی مطلوب، می توانید از جراح خود درخواست تصاویر نمونه کارهای قبلی وی را داشته باشید. این امر می تواند برای فرد بسیار مفید باشد و افراد را در اطمینان از انجام عمل زیبایی یاری کند، به ویژه زمانی که متخصص نمونه کارهای مختلف را از قبل و بعد از عمل به فرد نشان بدهد.همچنین شما می توانید برای یافتن یک پزشک با مهارت، اگر کسی را می شناسید که قبلا چنین عملی انجام داده نظر او و تجرببیاتش را درباره ی پزشک و پروسه ی عمل بپرسید و درمورد جراحان مختلف تحقیق کنید. البته این نکته صحیح است که به یک نظر نمی شود اعتماد کرد و به نتیجه گیری مطمئنی رسید اما در نهایت پرس و جو از دوستان می تواند شروع خوبی برای فرآیند پیدا کردن یک جراح مناسب باشد.
از راه های دیگر پیدا کردن یک جراح مناسب، گفتگو و پرسیدن نظر مراجعه کنندگان حاضر در مطب است. شما می توانید با توجه به مطب و میزان رضایت مراجعه کنندگان، یک دید کلی در مورد اینکه آیا متخصص مورد نظر شما معتبر و قابل تایید می باشد یا خیر به دست آورید. با این روش در طول مدت انتظار قادر خواهید بود اطلاعات خوبی درمورد جراح مورد نظر کسب کنید.

ویژگی های بهترین جراح زیبایی زنان چیست؟

همانطور که می دانید هنگامی که قصد انجام یک عمل جراحی را دارید، مراجعه به یک پزشک با تجربه و با مهارت، کلید موفقیت عمل جراحی شما خواهد بود. این امر در جراحی های زیبایی بیشتر صدق می کند، در این مورد خاص نیز یقینا جراح شما باید با تجربه باشد. یک پزشک حرفه ای و حاذق، با دقت و اعتماد به نفس بالای خود به خوبی از پس جراحی های حساس و ظریف بر خواهد آمد و نتیجه ی کار به طور دقیق باب میل مراجعه کننده خواهد بود.
همچنین، یک پزشک خوب قطعا از تجهیزات خوبی برخوردار است. در عمل های جراحی زیبایی زنان، دستگاه های به روز و مناسب بسیار نقش مهمی در فرآیند اصلی عمل، دوران نقاهت و نتیجه جراحی دارند. هنگام انتخاب جراح خود حتما اطمینان حاصل کنید که جراح مورد نظر شما، از دستگاه های به روز و با کیفیت استفاده می کند.
امروزه یکی از مهم ترین دستگاه هایی که عمل های زیبایی به کار می رود، دستگاه لیزر مونالیزاتاچ است. نتیجه جراحی با استفاده از لیزر در مقایسه با زمانی که جراح از چاقوی جراحی استفاده می کند، بسیار متفاوت است. البته در نظر داشته باشید که تمام افراد با توجه به آناتومی بدن خود نمیتوانند از این دستگاه استفاده کنند و این نکته طی مشاوره اولیه و پس از معاینه توسط جراح تعیین می شود. دستگاه لیزر باعث زیبایی هرچه بیشتر نتیجه عمل می شود و همچنین عوارض و دوران نقاهت عمل را به حداقل می رساند.

سخن آخر درباره روشهای جراحی زیبایی واژن

و در پایان باید این نکته ی بسیار مهم را اضافه کرد که انجام جراحی زیبایی واژن گرچه از مزایای بی شماری برخوردار است اما این عمل، عمل ساده ای نیست و تحقیق و تفحص بسیاری را می طلبد. مراجعه به پزشک ناوارد و یا عدم اطمینان در تصمیم گیری می تواند منجر به بروز مشکلات بسیاری شود. شما باید حتما قبل از انجام این عمل ها از یک پزشک ماهر و بهترین جراح و متخصص زنان مشورت گرفته تا نوع عمل مناسب خود را بیابید و از شرایط آن مطلع شوید. باید بدانید که داشتن انتظارات واقعی از نتیجه ی عمل برای انجام تمام جراحی های زیبایی و از جمله ی آنها جراحی های زیبایی زنان بسیار مهم است. باید بدانید که بدن انسانها از تمام لحاظ با هم متفاوت است و لازم است هر فرد نتیجه ی عمل خود را با وضعیت قبل از عمل خودش مقایسه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button