نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری

کیت تخمک گذاری

باردار شدن یکی از شیرین ترین اتفاقات در زندگی مشترک هر زوجی به شمار می رود که موجب زیبا ساختن زندگی می شود. برخی از افراد با اقدام کردن به این امر باردار نمی شوند و باید از روش های متفاوت استفاده کنند.
یکی از تاثیرگذارترین روش ها در افزایش احتمال بارداری، تشخیص روزهای تخمک گذاری است، چرا که تخمک قابل باروری بعد از آزاد شدن 24 ساعت بیشتر فعال نیست و اگر در این زمان محدود نتواند با اسپرم قوی و سالمی ملاقات کند، بارداری شما به سیکل بعدی موکول می شود. به همین دلیل باید بتوانید زمان تخمک گذاری خود را تشخیص دهید. تشخیص این زمان کار راحتی نیست، به خصوص افرادی که سیکل نامنظم دارند، سخت تر می توانند این روز را تعیین کنند. به همین دلیل دانشمندان یک کیت تشخیص دهنده به نام کیت تخمک گذاری اختراع کردند تا به وسیله آن راحت تر زمان تخمک گذاری را مشخص نموده و احتمال بارداری خود را افزایش دهید. در ادامه با این ابزار آشنا می شویم.

چرا باید از کیت تخمک گذاری استفاده کنم؟

کیت تخمک گذاری به شما خانواده های ارجمند کمک می کند روزهای باروری را در طول ماه تشخیص دهید. به این معنا که یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری که احتمال لقاح یا حاملگی بیشتر است. البته تخمک بیشتر از 24 ساعت زنده نمی ماند، اما اسپرم می تواند 3 الی 5 روز در بدن زن فعال باشد و به همین علت می گوییم از چند رو قبل از تخمک گذاری باید نزدیکی های متعدد داشته باشید تا احتمال بارداری افزایش یابد.
البته مجبور نیستید برای باردار شدن در زمان مشخصی نزدیکی داشته باشید و برنامه ریزی کنید. نزدیکی جنسی در طول دو هفته به صورت متعدد در وسط چرخه شما مناسب می باشد. اما شاید بخواهید روزهایی با احتمال بیشتر بارداری خود را نیز مشخص کنید. معمولا حساسیت تشخیص این زمان در موارد زیر افزایش می یابد:
شما و همسرتان کودک دیگری دارید و یا برنامه ریزی به هم ریخته ای دارید و برای شما امکان پذیر نیست در زمان مشخصی نزدیکی جنسی داشته باشید.
در حال تلاش برای باردار شدن از طریق لقاح مصنوعی هستید.کیت تخمک گذاری روشی سریع و آسان برای پیش بینی زمان تخمک گذاری می باشد. شما می توانید کیت های تخمک گذاری را از داروخانه ها خریداری کنید.

کیت های تخمک گذاری بر چه اساسی عمل می کنند؟

شما میتوانید کیت تخمک گذاری رو یکبار در هر روز در یک ظرف حاوی ادرار وارد کنید. باند های رنگی یا نمادی که بر روی کیت ظاهر می شوند که افزایش هورمون LH را نشان می دهد. این هورمون در نزدیکی تخمک گذاری به بالاترین حد خود می رسد.سعی کنید هر روز در زمانی یکسان نمونه ادرار را جمع کنید. بهتر است مراحل را طبق دستورالعمل خود کیت انجام دهید.در طول دو ساعت قبل از آزمایش مایعات زیاد نخورید. مایع بیش از حد ادرار را رقیق می کند و تشخیص سخت تر می شود.
نتایج را ظرف 10 دقیقه بخوانید. نتیجه مثبت ناپدید نخواهد شد، اما بعضی از نتایج منفی ممکن است کم رنگ شوند.همان طور که یاد شد، کیت تخمک گذاری مبتنی بر ادرار افزایش هورمون لوتئینیزه را مورد بررسی قرار می دهد. این افزایش معمولا یک و نیم روز قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد. همیشه مقدار کمی از این هورمون در خون و ادرار وجود دارد، اما این مقدار دو تا پنج روز قبل از تخمک گذاری به شدت افزایش می یابد.
معمولا 24 تا 36 ساعت قبل از آزاد شدن تخمک ها، کیت تخمک گذاری نتیجه را مثبت نشان می دهد، بنابراین سعی کنید در این زمان نزدیکی جنسی داشته باشید تا شانس شما برای باردار شدن افزایش یابد. همچنین توصیه می شود تا زمانی که کیت در روزهای بعدی نتیجه مثبت را نشان می دهد، نزدیکی را ادامه دهید. چرا که این کیت فقط احتمال زمان تخمک گذاری را مشخص می کند و به ما نمی گوید این اتفاق دقیقا در چه زمانی اتفاق می دهد.

نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری به چه صورت است؟

۱. از اولین ادرار صبح برای انجام آزمایش استفاده نکنید. برای دستیابی به نتیجه بهتر، باید آزمایش را هر روز سر ساعت مشخصی انجام دهید. همچنین باید میزان مصرف مایعات خود را تقریبا چند ساعت قبل از انجام تست کاهش دهید.
۲. درون یک لیوان یکبار مصرف پلاستیکی خشک ادرار کنید.
۳. نوار را به صورت عمودی نگه دارید. فلش‌ها به سمت پایین باشند. تست را حدود نیم سانتی‌متر درون ظرف ادرار فرو کرده و حداقل ۵ ثانیه نگه دارید. زمان بیشتر موجب ایجاد نتیجه غلط نخواهد شد. از خط توقف پایین‌تر نروید.
۴. نوار تست را خارج کرده و آن را صاف روی جایی قرار دهید. 5 الی 10 دقیقه صبر کنید.

بیشتر بخوانید : جواب آزمایش بارداری را چگونه تفسیر کنیم؟

کیت تخمک گذاری از روز چندم مورد استفاده قرار بگیرد؟

بهترین راه این است که دستورالعمل های کیت تخمک گذاری را بخوانید و از آن پیروی کنید. مهم نیست از چه نوع کیتی استفاده می کنید، برای انجام تست باید بدانید در چه روزی از چرخه می توانید تست کردن را شروع کنید. برای بعضی از کیت ها باید 18 روز قبل از پریودی بعدی تست روزانه را شروع نمایید. بنابراین اگر فاصله بین پریودی های شما 28 روز است، از روز 10 باید آزمایش را شروع نمایید و تا هنگامی که نتیجه مثبت حاصل شود و مثبت می ماند کار را ادامه دهید.

تفسیر نتایج کیت تخمک گذاری

برای دریافت نتیجه باید 5 الی 10 دقیقه صبر کنید. بعد از 30 دقیقه نتایج قابل تفسیر نیستند. برای تشخیص نتیجه، شدت رنگ خط تست را با خط کنترل، به شرح زیر مقایسه کنید:

۱) مثبت = موج LH
اگر دو خط قابل مشاهده هستند و رنگ خط تست شبیه به خط کنترل یا تیره‌ تر از آن است، LH افزایش یافته است و شما احتمالا در 24 تا 36 ساعت آینده تخمک گذاری خواهید کرد. هنگامی که موج LH تشخیص داده شود، دیگر نیازی به ادامه آزمایش نیست.

۲) منفی= بدون موج LH
اگر دو خط قابل مشاهده هستند، اما رنگ خط تست روشن‌تر از خط کنترل است، به این معناست که سطح LH به آستانه مورد نظر نرسیده است. همچنین، چنانچه خط تست قابل مشاهده نبوده و خط کنترل قابل مشاهده باشد، یعنی سطح LH به آستانه مورد نظر نرسیده است. از این رو باید به انجام آزمایش ادامه دهید.

۳) بی اعتبار
چنانچه خط کنترل ظاهر نشود، تست بی اعتبار است. کافی نبودن میزان نمونه یا انجام ناصحیح تست می‌تواند سبب بی اعتباری تست شود. این موضوع می‌تواند به علت عدم نگه داشتن نوار تست در ادرار به مدت حداقل 5 ثانیه یا فرو بردن نوار تست بیش از اندازه گفته شده روی دهد. چنانچه نتیجه بی اعتبار بود، نوار تست را دوباره به مدت 5 ثانیه در ادرار فرو کرده و به مدت 5 الی 10 دقیقه صبر کنید. نتیجه را دوباره بخوانید. چنانچه هنوز هیچ خط کنترلی وجود ندارد، تست بی اعتبار و باید دور انداخته شود. سپس، دوباره دستورالعمل‌ها را خوانده و از یک نوار تست جدید برای انجام آزمایش استفاده کنید.

بیشتر بخوانید : لابیاپلاستی (عمل زیبایی واژن) چیست؟

سوالات متداول درباره کیت تخمک گذاری

1-آیا استفاده از کیت تخمک گذاری به عنوان یک روش جلوگیری از بارداری مناسب است؟
همان طور که در مطالب فوق هم توضیح دادیم، توصیه می شود از تست تخمک گذاری یا بررسی باروری به عنوان روشی برای پیشگیری از بارداری استفاده نکنید. آزمایشات تخمک گذاری تنها بالا رفتن میزان هورمون LH را 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری نشان می دهد و اسپرم در بدن می تواند 3 تا 5 روز زنده بماند. بنابراین، اگر قبل از افزایش LH هم مقاربت داشته باشید، تخمک هنوز می تواند بارور شود.

2-آیا قرص های ضد بارداری هورمونی بر نتیجه تاثیر می گذارد؟
در خصوص استفاده از روش های جلوگیری از بارداری، با پزشک متخصص خود مشورت کنید. بعد از استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی، ممکن است یک چرخه نامنظم داشته باشید. در حالت ایده آل بهتر است منتظر بمانید تا چرخه ثابت شود. ممکن است لازم باشد قبل از شروع استفاده از کیت تخمک گذاری دو دوره طبیعی داشته باشید.

3-چقدر سریع می توانم متوجه شوم باردار هستم؟
توصیه می شود حداقل قبل از انجام آزمایش حاملگی منتظر بمانید تا یکی دو روز پریودتان به تاخیر بیفتد. چرا که هورمون بارداری hCG طول می کشد تا به اندازه کافی بالا برود و در تست های بارداری نشان داده شود، بنابراین چنانچه خیلی زود تست انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی نادرست باشد.

4-اگر چند ماه تخمک گذاری را بررسی کردم و بارداری اتفاق نیفتاد، چه کاری باید انجام دهم؟
اولا به یاد داشته باشیم که این امر طبیعی است. حتی اگر در طول بارورترین زمان مقاربت داشته باشید، بسیاری از عوامل دیگر بر توانایی شما برای باردار شدن تاثیر می گذارد.چنانچه چند ماه تلاش کرده اید اما موفق به بارداری نشدید، با دکتر متخصص خود مشورت کنید. در صورت استفاده از آزمایشات تخمک گذاری، پزشک خود را مطلع سازید. این به پزشک کمک خواهد کرد تا تعیین کند که عوامل دیگر چه تاثیری بر توانایی شما برای باردار شدن دارد.

5-بهترین زمان برای مقاربت چه زمانی می باشد؟
یک روز بعد از کیت تخمک گذاری مثبت بهترین زمان برای مقاربت برای افزایش احتمال حاملگی است. تخمک گذاری معمولا یک یا دو روز پس از افزایش LH اتفاق می افتد.

6-بهترین زمان برای استفاده از کیت های تخمک گذاری چه موقعی است؟
برای بعضی از زنان استفاده از آزمایشات تخمک گذاری دشوار است. اکثر آزمایشات تخمک گذاری در هر زمان از روز می تواند استفاده شود.

7-دقت آزمایش تخمک گذاری چقدر است؟
دقت آزمایشات تخمک گذاری در تشخیص هورمون LH قبل از تخمک گذاری حدود 99٪ است. با این حال، این آزمایش ها نمی توانند، تأیید کنند که آیا تخمک گذاری حتما یک یا دو روز بعد رخ می دهد یا خیر؟ برخی از زنان ممکن است بدون آزادسازی تخمک، افزایش هورمون LH را داشته باشند. این وضعیت به عنوان سندرم فولیکول ناشی از لوتینیزه (LUFS) شناخته شده است.

8-چنانچه تمام تست ها را در یک سیکل استفاده کردید و هیچیک مثبت نشد؟
در مرحله اول نگران نشوید. در بعضی خانم ها در برخی از سیکل ها احتمال دارد تخمک گذاری رخ نداده باشد.بهترین کاری که باید بکنید ادامه دادن تست در ماههای بعدی است. توصیه می شود صبر کنید تا ترشحات مخاطی دهانه رحم را مشاهده کنید، بعد آزمایش را شروع کنیدو اگر در چند سیکل متوالی هیچ زمان کیت مثبت نشد حتما مشک خود را در جریان بگذارید.ممکن است نیاز به درمان هورمونی جایگزین داشته باشید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button