بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در زنان بیشتر از آقایان دیده می شود. این موضوع با توجه به شرایط جسمی خانم ها احتمال بالایی پیدا می کند و به همین دلیل نیز می توان از آن به عنوان یکی از رایج ترین و دردسرسازترین معضلات بانوان یاد کرد.

علت بی اختیاری ادرار در زنان

به طور کلی می توان گفت که تکرر ادرار و یا بی اختیاری آن در خانم ها می تواند علت های متفاوتی داشته باشد که هر کدام از آنها بسته به سن فرد متغیر هستند. برای مثال برای خانم هایی در سنین بالا که دوران یائسگی را پشت سر می گذارند به دلیل کاهش سطح هورمون استروژن و همین طور تحلیل رفتن عضلات مجاری ادراری، مشکلات ادراری همچون بی اختیاری و تکرر ادرار کاملا طبیعی خواهد بود. در کنار این نیز در برخی از شرایط مثل شلی عضلات کف لگن یا همان افتادگی های اندام های داخلی لگن می تواند موجب بروز این معضل شود. رایج ترین شکل این افتادگی پرولاپس مثانه یا همان افتادگی مثانه است که گریبان گیر خانم های بسیاری می شود.

از دیگر علت های بی اختیاری ادرار در زنان می توان به افزایش سن، تعداد بالای بارداری و زایمان، چاقی، فعالیت های سنگین ورزشی مثل بدنسازی و وزنه برداری و… اشاره کرد که موجب شل شدن عضلات کف لگن شده و در نتیجه مشکلات ادراری را برای خانم ها به دنبال خواهند داشت. علاوه بر این، وجود یبوست یا سرفه های طولانی مدت را نیز می توان از دیگر عوامل موثر در بروز مشکلات ادراری دانست.

در کنار این علت ها می توان به مواردی نیز اشاره کرد که به میزان قابل توجهی در بروز بی اختیاری ادرار در زنان موثر هستند

 • مصرف کافئین: بررسی ها نشان می دهد افرادی که کافئین بالایی مصرف می کنند بیشتر مستعد بی اختیاری ادرار هستند.
 • بیماری های خاص: دیابت و برخی از بیماری های کلیوی، امکان بی اختیاری ادرار را افزایش خواهند داد.
 • استعمال دخانیات: سرفه های مزمن ناشی از مصرف دخانیات فشار بالایی را بر روی اسفنکتر ادراری وارد کرده و در نتیجه احتمال بروز بی اختیاری و تکرر ادرار را افزایش می دهد.

انواع بی اختیاری ادرار

به طور کلی بی اختیاری و تکرر ادرار انواع متفاوتی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم:

بی اختیاری ادرار استرسی

این نوع از بی اختیاری ادرار در واقع زمانی اتفاق می افتد که خندیدن، سرفه کردن، عطسه کردن و یا سایر حرکات مشابه موجب بروز فشار به مثانه شده و ترشح ادرار را به دنبال دارد. معمولا عوامل مختلفی همچون تغییرات بدنی ناشی از بارداری، زایمان و همین طور یائسگی در بروز این نوع بی اختیاری موثر خواهند بود.

بی اختیاری ادرار فوریتی

این نوع از بی اختیاری، زمانی بروز پیدا می کند که ادرار بعد از احساس ناگهانی دفع، آن هم بدون هیچ دلیل خاصی ترشح شود. انقباض های نامناسبی که در عضلات مثانه صورت می گیرد مهم ترین دلیل بروز این نوع از بی اختیاری است. معمولا مواردی همچون پیام های عصبی غیر طبیعی موجب بروز اسپاسم و گرفتگی عضلات مثانه شده و امکان تخلیه ناگهانی ادرار را در زمان خواب، بعد از نوشیدن مقدار کمی آب، لمس آب، شنیدن صدای آب و… فراهم می کند.

مثانه بیش فعال

این نوع از بی اختیاری، مربوط به زمانی است که عصب های آسیب دیده در اثر عوامل مختلف، پیام های خود را دقیقا در زمان های نادرست و نامناسبی به مثانه می فرستند و در نتیجه نیز انقباض عضلات مثانه، آن هم بدون هیچ گونه هشدار قبلی صورت می گیرد.

بی اختیاری عملکردی

افرادی که دچار این نوع از بی اختیاری ادرار می شوند دارای مشکلات و بیماری های مختل کننده و اختلال در حرکت کردن و همین طور برقراری ارتباط هستند. به همین دلیل نیز نمی توانند خود را به موقع به سرویس بهداشتی برسانند.

بی اختیاری سرریزی

این بی اختیاری در زمانی اتفاق می افتد که مثانه به طور کامل تخلیه نمی شود و به همین دلیل نیز سرریز شدن ادرار را به دنبال دارد. این مشکل، معمولا تحت تاثیر آسیب های عصبی ناشی از بیماری هایی همچون دیابت است که در نهایت منجر به ضعیف شدن عضلات مثانه می شود.

تشخیص بی اختیاری و تکرر ادرار

برای آن که بتوان معضل بی اختیاری ادرار را در افراد تشخیص داد لازم است که در وهله اول، علائم و سوابق پزشکی بیمار توسط پزشک متخصص به طور کامل بررسی شود. پزشک متخصص در زمان معاینه بیمار خود نشانه ها و علائم ابتلا به مشکلات ادراری را بررسی کرده و با توجه به شرایط موجود درصدد درمان آنها بر می آید. معمولا انجام آزمایش های مختلفی همچون تست فشاری مثانه، آنالیز و کشت ادرار، سونوگرافی، سیستوسکوپی و همین طور نوار عصب مثانه از جمله مواردی هستند که برای تشخیص این مشکل تجویز می شوند.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان

به طور کلی برای درمان مشکلات ادراری، راه های بسیار متفاوتی وجود دارد. در ادامه شما را به طور کامل با آنها آشنا می کنیم.

جراحی

این روش معمولا برای آن دسته از خانم هایی به کار گرفته می شود که در مراحل پیشرفته مشکلات ادراری خود هستند و به همین دلیل نیز چاره دیگری به جز جراحی برای درمان مشکل آنها وجود ندارد. در این جراحی از یک دریچه مصنوعی برای کنترل جریان خروجی ادرار استفاده می شود.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان با RF هیگز

در این روش می توان با کمک تقویت عضلات کف لگن، موجب لیفت و تقویت عضلات واژن شد و در نتیجه بی اختیاری ادراری را درمان کرد. این روش با عدم بیهوشی، انتخاب بسیار خوبی برای افرادی است که محدودیت های بیهوشی دارند. استفاده از دستگاه هیگز برای درمان تکرر و بی اختیاری، موجب ایجاد قوام و سفتی در عضلات واژن می شود. برای انجام این روش می توان بنا بر تجویز پزشک بین 3 تا 6 جلسه اقدام کرد.

درمان بی اختیاری ادرار در زنان با لیز مونالیزا

استفاده از روش لیزر مونالیزا تاچ، بدون هیچ گونه درد و یا نیازی به جراحی، موجب درمان کامل مشکلات ادراری در خانم ها شده و به خصوص در دوران بعد از یائسگی نیز کاربرد خواهد داشت. این لیزر با اثرگذاری بر روی بافت های داخلی واژن، باعث تحریک کلاژن سازی در ناحیه شده و در نتیجه با تغذیه بافت ها و تولید کلاژن طبیعی، موجب بازسازی لایه مخاطی و همین طور بافت های تحلیل رفته می شود. این روش به صورت کاملا سرپایی و در محل کلینیک انجام می گیرد و هر جلسه آن نیز تنها ۱۰ دقیقه از زمان شما را به خود اختصاص خواهد داد. تعداد جلسات لازم برای انجام درمان بی اختیاری ادرار با لیزر مونالیزا تاچ، بسته به شرایط خانم و همین طور تجویز پزشک، متغیر خواهد بود، اما افرادی هم هستند که تنها در یک جلسه، به نتیجه مقبول خود رسیده اند.

تمرین های ورزشی

یکی دیگر از روش های درمان بی اختیاری و تکرر ادرار، انجام حرکات ورزشی مخصوص است. انجام تمرین های ورزشی مربوط به کف لگن که با نام تمرینات کگل شناخته می شود می تواند حجم عضلات کف لگن را افزایش داده و همین طور آنها را سفت کند. انجام درست این حرکات می تواند به شکل کاملا طبیعی، کنترل ادرار را در خانم ها افزایش دهد.

سوالات متداول

 1. آیا انجام روش های هیگز و لیزر مونالیزا برای خانم هایی که در سنین پایین دچار این مشکل می شوند نیز امکان پذیر است؟
  بله این روشها در درمان مشکلات ادرار خفیف تا متوسط کاربرد به سزایی دارو و اگر اقدامات درمانی زودتر آغاز شود، وارد مرحله شدید بیماری نمیشوند و نیاز به جراحی کمتر می شود.
 2. آیا می توان در زمان بارداری از روش های درمانی بی اختیاری استفاده کرد؟
  خیر در دوران بارداری هیچیک از این روشها استفاده نمی شود و درمان این مشکل با استفاده از لیزر یا ار اف به ۳ تا ۴ ماه بعد از زایمان موکول می شود.
 3. آیا خانم های باکره می توانند از روش های هیگز، لیزر و یا جراحی استفاده کنند؟
  خیر این روشها فقط برای خانمهایی قابل انجام است که باکره نباشند،چون هم لیزر هم آر اف در سطح داخلی واژن کار میکنند.جراحی هم چون در کانال واژن انجام می شود، باز در این افراد قابل انجام نیست.
 4. چه مراقبت هایی برای روش درمان لیزر مونالیزا وجود دارد؟
  تا دو روز استحمام مجاز نیست.تا یک هفته نزدیکی و رابطه جنسی و رفتن به استخر ممنوع است. ولی ممنوعیت تحرک یا سایر ورزشها وجود ندارد.
 5. چه مراقبت هایی برای جراحی درمان بی اختیاری لازم است؟
  تا ۱۰ روز شستشو با بتادین و مصرف ملین برای پیشگیری از یبوست و مصرف آنتی بیوتیک ها لازم است. بهتر است تا ۴ تا ۷ روز در منزل استراحت کند.پس از آن می تواند فعالیت های روزمره را داشته باشد. تا ۴۰ روز نزدیکی و ورزش ممنوع است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button